
Jak sprzedawać działkę budowlaną? 5 kroków do sprzedaży.
Chcesz wiedzieć, jak sprzedawać działkę budowlaną? Przyznaj się, że nie chodzi Ci o byle sprzedaż. Liczy się jeszcze to, by zarobić na tym jak najwięcej. I nie ma w tym nic zdrożnego. Grunty to Twój majątek. To oczywiste, że chcesz zrobić na nich dobry interes.
Ogrom związanych ze sprzedażą działki formalności może przerażać do tego stopnia, że zaczniesz opuszczać cenę. A jest to droga donikąd. Przeczytaj krótki poradnik i sprzedaj swoją działkę skutecznie, nie martwiąc się, że o czymś zapomnisz.
Dane i dokumenty, które należy sprawdzić przed sprzedażą działki.
Skąd wiesz, że Twoja działka jest budowlana? Jeśli informację tę masz z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, możesz spać spokojnie. Działki oznaczone symbolem MN faktycznie są budowlane z punktu widzenia obowiązującego prawa. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania nie daje Ci już jednak takiej pewności. Aby sprzedać działkę szybko, lepiej będzie w takim przypadku wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy w miejscowym urzędzie miasta lub gminy.
Kolejna sprawa to dojazd. Tutaj sprawa wydaje się prosta. Wystarczy zadzwonić do wyżej wspomnianego urzędu i podać numer swojej działki. A następnie zapytać, czy droga, która do niej prowadzi, jest drogą prywatną czy gminną. W tym drugim przypadku sprawę możesz uznać za załatwioną, ponieważ z dróg gminnych może korzystać każdy. Jeśli natomiast jest to droga prywatna, warto zerknąć w swoją księgę wieczystą. W niej bowiem znajdują się ewentualne prawa do korzystania z tej drogi, jakie przysługują Ci jako właścicielowi nieruchomości.
A co z uzbrojeniem? Sprawdzisz to w tym samym urzędzie. Wystąp o geodezyjną mapę zasadniczą, na której zaznaczono granice działki i przyłącza poszczególnych mediów. W tym momencie masz wszystkie informacje, o jakie zapyta potencjalny nabywca. Przygotuj jeszcze tylko akt własności gruntów.
Chcesz dobrze sprzedać działkę budowlaną? Najpierw ją przygotuj.
Tutaj czeka Cię trochę pracy fizycznej. Nie zabraknie jednak odrobiny artyzmu. By sprzedawanie działki budowlanej mogło przynieść Ci zysk, jakiego oczekujesz, trzeba wyciągnąć na światło dzienne cały jej urok. Przygotowania przypominają popularny home staging. Tutaj jednak pracujesz na zewnątrz.
Co trzeba zrobić? Gruntowne porządki. Niech z pola widzenia znikną wszystkie śmieci i mało atrakcyjne sprzęty. Ludzie kupują ziemię wzrokiem. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, wysiłek ten z pewnością Ci się opłaci.
Wycena nieruchomości. Czy warto powierzyć ją profesjonalistom?
Oczywiście, że warto. Lista legalnie działających biegłych rzeczoznawców majątkowych jest dostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Taki specjalista wie dobrze, jaką cenę mają działki o podobnym przeznaczeniu w tej lokalizacji i oszczędzi Ci sporo czasu. Jeśli jednak nie chcesz szykować się na wydatek rzędu 400 do 600 zł netto, możesz pokusić się o samodzielną wycenę.
Przejrzyj ogłoszenia w najbliższej okolicy. Zwróć uwagę na to, czy sprzedawane działki są uzbrojone, jaki jest ich kształt i powierzchnia, jak są skomunikowane i co znajduje się w ich sąsiedztwie.
To może Cię zainteresować: Ziemia na sprzedaż. Tak przygotuj grunt i działki na sprzedaż!
Jak sprzedawać działkę budowlaną, czyli promocja ogłoszeń w praktyce.
Czas na zdjęcia! Zrób je w słoneczny dzień. Profesjonalni fotografowie utrzymują, że najlepsze światło jest o wschodzie i zachodzie słońca. Nie wahaj się jednak eksperymentować. To Ty wiesz dobrze, kiedy Twoja ziemia wygląda najlepiej.
Co później? Ogłoszenie. Najlepiej na naszym portalu. Zadbaj o opis, który pobudzi wyobraźnię kupującego. Wypełniając poszczególne rubryki formularza, dasz nabywcy komplet informacji. Prócz tego link do oferty w Buylando możesz zamieścić w ogłoszeniach na innych portalach. A tym samym umożliwisz inwestorom łatwy podgląd wszystkich danych, które mogą ich interesować.
To może Cię zainteresować: Umowa przedwstępna sprzedaży działki - co powinna zawierać i kiedy warto ją podpisać?
Finalizacja transakcji u notariusza.
Kiedy można skontaktować się z notariuszem? Gdy osoba, która ogląda działkę, jest zainteresowana podpisaniem umowy przedwstępnej, a Ty masz pewność, że chcesz sprzedać grunty. Na tym etapie nie musisz korzystać z pomocy fachowca, ponieważ umowa przedwstępna może być zawarta między stronami w formie pisemnej, a nie notarialnej. Akt notarialny umożliwia jednak później domaganie się podpisania umowy sprzedaży przed sądem.
Kiedy z notariuszem skontaktować się trzeba? Właściwa sprzedaż nieruchomości zawsze przyjmuje formę aktu notarialnego. W tym momencie nie masz więc innych możliwości.
Wiesz już, jak sprzedawać działkę budowlaną. Nie zwlekaj więc dłużej. Przygotuj się, wyceń ziemię i zamieść ogłoszenie. Sprzedaż może trwać znacznie krócej, niż myślisz.