Dodaj ogłoszenie
Ziemia na sprzedaż. Tak przygotuj grunt i działki na sprzedaż!
| 5 minuty czytania | ocena artykułu 4.0 (1)

Ziemia na sprzedaż. Tak przygotuj grunt i działki na sprzedaż!

Agnieszka

Agnieszka

O tym, jak stworzyć skuteczne ogłoszenie sprzedaży nieruchomości, pisaliśmy już pół roku temu. Porządna oferta to jednak nie wszystko. Współczesny nabywca jest przyzwyczajony do sporej wygody. Pokaż mu dwie działki. Zazwyczaj wybierze tę, której sprawdzenie będzie kosztować go mniej wysiłku. Nawet jeśli druga działka podoba mu się nieco bardziej i jest tańsza.


Skoro ludzie wybierają pewność, w Twoim interesie leży, by poczuli się przy Tobie dobrze poinformowani. Jak możesz osiągnąć ten efekt, wystawiając ziemię na sprzedaż?


Przygotuj wszystkie dokumenty. Miej je zawsze pod ręką.


Odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z rejestru gruntów, mapa zasadnicza i MPZP. Te cztery dokumenty warto przygotować od razu. Księga wieczysta posłuży do potwierdzenia Twojej tożsamości jako właściciela. Pokaże również, czy działka nie ma obciążonej hipoteki lub nie jest na niej ustanowiona służebność gruntowa.


Wypis i wyrys z rejestru gruntów wskaże granice nieruchomości i typ działki. Aktualna mapa zasadnicza zawiera m.in. informacje o ukształtowaniu terenu. MPZP może wskazywać maksymalną ilość kondygnacji budowanego tu obiektu. Plany zagospodarowania przestrzennego nie pokrywają jednak całej powierzchni Polski, więc niekoniecznie będziesz mieć do niego dostęp.


Powyższe dokumenty uzupełniają się ze sobą i nawzajem potwierdzają. Już samo to, że jesteś w ich posiadaniu i nie ukrywasz żadnych danych pokaże Cię jako poważnego kontrahenta, z którym warto robić interesy.


Działka budowlana. Działka rekreacyjna. Działka rolna. Pokaż różnicę.


Kolejny krok, który możesz wykonać, to przygotowanie się na podstawowe pytanie związane z ziemią na sprzedaż. Brzmi ono: co można tutaj zbudować? Wbrew pozorom inwestorzy nie zawsze widzą różnicę. Kupują działkę, na której dobrze się czują, a potem zajmują się formalnościami.


Możesz oszczędzić czas ich oraz własny. Wystarczy, że zawczasu poprosisz w urzędzie gminy lub miasta o warunki zabudowy. Jest to ważne szczególnie w przypadku działek, dla których nie istnieje MPZP. Dzięki temu dowiesz się, jaki dom jednorodzinny można tu postawić i czy w ogóle można to zrobić. Jeśli nie – określisz, jak zadziałać, by było to możliwe.


Jak możesz podnieść atrakcyjność swojej nieruchomości dzięki mediom?


Przyłącza poszczególnych mediów powinny być zaznaczone na mapce zasadniczej. Jak wiadomo, działki nieuzbrojone sprzedawane są taniej niż te, które mają łatwy dostęp do prądu, wody, kanalizacji i internetu. Twoja działka nie ma doprowadzonej którejś z tych usług? Koniecznie zorientuj się u dostawców mediów, ile będzie kosztować podłączenie. Zdecydowanie ułatwisz w ten sposób życie osobom zainteresowanym ziemią na sprzedaż.


Jeśli chcesz całkowicie zaskoczyć kupujących, przygotuj również informacje o ekologicznych technologiach, które można tu wykorzystać. Znajdź solidnego i niedrogiego dostawcę paneli fotowoltaicznych. Wyszukaj firmę montującą ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła i rekuperację. Tak, to nie jest Twój obowiązek. Ale orientując się w takich ofertach, pozytywnie zaskoczysz osoby chętne do zakupu Twojej działki. Przekonasz je tym samym, że podchodzisz do nich poważnie.

To może Cię zainteresować: W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału.


Wycena działki na sprzedaż. Niska cena gruntu a potencjał inwestycyjny.


Jak najprościej wycenić działkę? Może się wydawać, że najprostsze będzie samodzielne przygotowanie wyceny. Wystarczy przecież zerknąć na ceny ziemi na sprzedaż w najbliższej okolicy. Okazuje się jednak, że nawet dwie działki zlokalizowane po sąsiedzku mogą mieć zupełnie inny potencjał inwestycyjny. Nawet wtedy, gdy ich powierzchnia w m2 jest bardzo zbliżona.


Lokalizacja to nie wszystko. Dużo zależy od stanu prawnego nieruchomości. Wpływ na cenę może mieć jej kształt czy widok, jaki się z niej roztacza. Zadrzewienie i zagospodarowanie. I inne niuanse, na które być może nie zwracasz uwagi.


Z tego względu warto powierzyć wycenę rzeczoznawcy. Wówczas będziesz mieć stuprocentową pewność, że oferujesz działkę w cenie konkurencyjnej, ale i dobrej dla Ciebie. Zyskasz też porządny argument podczas prób negocjacji ceny przez nabywców. Pamiętaj, że zbyt niska cena może wręcz ich odstraszyć. Nabiorą bowiem podejrzeń, że z Twoją działką wiąże się jakiś problem, którego nie wykryją od razu.

To może Cię zainteresować: Doprowadzenie prądu do działki - jak to zrobić?


Uporządkuj ziemię na sprzedaż. Potraktuj nabywców jak miłych gości.


Ostatnią czynnością, którą warto wykonać, jest uporządkowanie terenu. Zagrab liście, skoś trawę, pochowaj niepotrzebny sprzęt gospodarczy. Wywieź gruz zalegający tutaj od ostatniej przebudowy. Część poradników zaleca wycinkę drzew, co w wielu przypadkach może być bardzo chybionym pomysłem. Spory procent inwestorów pragnie zamieszkać wśród natury. Drzewa potraktują wówczas jak atut, a nie jako problem.


Gdy umówisz się na oglądanie, połóż nacisk na przyjazną atmosferę. To oczywiste, że Ty chcesz zarobić jak najwięcej, a kupujący może próbować negocjować. Przy odrobinie asertywności, mając w ręku wszystkie powyższe argumenty, sprzedasz jednak swą działkę bez zbędnych trudności. Traktując nabywców wrogo, możesz ich zrazić i zaprzepaścić całą pracę włożoną w ziemię na sprzedaż.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij