Dodaj ogłoszenie
Jak zostać rolnikiem, żeby kupić działkę rolną? Rolnik bez wykształcenia rolniczego
| 3 minuty czytania | ocena artykułu 4.5 (8)

Jak zostać rolnikiem, żeby kupić działkę rolną? Rolnik bez wykształcenia rolniczego

Aleksandra

Aleksandra

Wiążesz swoją przyszłość z rolnictwem? Zastanawiasz się, co trzeba zrobić, żeby stać się pełnoprawnym rolnikiem, mogącym kupić nieruchomość rolną. Żeby uzyskać status rolnika indywidualnego, wcale nie musisz mieć kierunkowego wykształcenia wyższego czy ukończonej szkoły rolniczej. Zobacz więc, jakie kroki podjąć, kiedy Twoje plany życiowe się zmieniły i zdecydowałeś się na zakup ziemi rolnej.


Doświadczenie, staż i studia podyplomowe — zostań rolnikiem od zera


Możesz postarać się o tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie potrzebnym do wykonywania działalności rolniczej. Jeśli skończyłeś studia niezwiązane z rolnictwem, wybierz się na rolnicze studia podyplomowe, które dadzą Ci niezbędną wiedzę i kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo, żeby zyskać status rolnika, musisz odbyć 3 lata stażu pracy w rolnictwie.


Nie skończyłeś studiów? Jeśli masz wykształcenie podstawowe, gimnazjalne albo zasadnicze zawodowe w innej dziedzinie niż rolnictwo, to przed planowanym zakupem działki musisz przez 5 lat pracować w gospodarstwie rolnym i mieszkać w tej samej gminie, w której ono się znajduje. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.


Dokumenty, które potwierdzą Twoje kwalifikacje rolnicze i pomogą założyć gospodarstwo rolne


Żeby zdobyć status rolnika potrzebny jest jeden z następujących dokumentów: • potwierdzenie zdobycia odpowiedniego wykształcenia,

 • dowód podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolnika,

 • dokument potwierdzający pracę w gospodarstwie o powierzchni większej niż 1 ha,

 • dokument potwierdzający posiadanie albo dzierżawę gospodarstwa o powierzchni większej niż 1 ha,

 • umowa o pracę w gospodarstwie,

 • zaświadczenie o wykonywaniu pracy w gospodarstwie jako członek spółdzielni rolnej,

 • zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie do pracowniczego stażu pracy,

 • zaświadczenie o odbyciu stażu pracy w gospodarstwie. Jeśli urząd gminy nie ma dokumentów zaświadczających staż pracy w gospodarstwie, to wystarczą pisemne zeznania dwóch świadków, zamieszkujących w danym okresie w tej samej gminie, w której jest gospodarstwo. Ostatecznie poświadcza je urząd gminy, notariusz lub pracodawca.


Gospodarstwo rolne — bez niego nie uzyskasz statusu rolnika


Oczywiście nie możesz zostać rolnikiem bez ziemi — byłoby to co najmniej dziwne, gdyby prawo dopuszczało taką sytuację. Dlatego oprócz wiedzy na temat prowadzenia gospodarstwa musisz: • dzierżawić albo posiadać grunty rolne, których powierzchnia nie przekracza 300 ha

 • zgłosić się do KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa), jeśli dopiero planujesz zakup działki rolnej. Musisz udowodnić, że masz odpowiednie formalne kwalifikacje rolnicze i złożyć wniosek o utworzenie gospodarstwa rodzinnego; KOWR po zapoznaniu się z dokumentami wydaje zgodę na drodze administracyjnej.

 • zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej co najmniej przez 5 lat na własnych albo dzierżawionych gruntach rolnych.


To może Cię zainteresować: Kupno działki rolnej nie będąc rolnikiem. Jak kupić ziemię rolną?

Chcesz mieć własne gospodarstwo? Poświęć kilka lat i zostań rolnikiem bez wykształcenia rolniczego


Myślisz o kupnie działki rolnej i założeniu własnej działalności? Nawet jeśli nie masz ukończonych studiów w kierunku rolnictwa, nic nie tracisz. Potrzebną wiedzę i doświadczenie zdobędziesz dzięki praktyce i studiom podyplomowym. Wiesz już, co robić. Powodzenia!

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij