Dodaj ogłoszenie
Kupno działki rolnej nie będąc rolnikiem. Jak kupić ziemię rolną?
| 3 minuty czytania | ocena artykułu 4.6 (9)

Kupno działki rolnej nie będąc rolnikiem. Jak kupić ziemię rolną?

Agnieszka

Agnieszka

Polska jest pełna pięknych ziem. Gdy szukasz odpowiednich gruntów pod swój dom, zwykle rozważasz różne opcje. Działki budowlane nie należą do najtańszych. W pewnym momencie nieuchronnie wpadnie Ci więc do głowy pomysł, by kupić działkę rolną, choć nie jesteś rolnikiem. A potem? Potem jakoś się ją przekształci.


Czy to dobra metoda? Niekoniecznie. Zwłaszcza, że nie każdą działkę przekształcić można. Grunty warto kupować z głową, dokładnie rozpatrując wszelkie możliwe scenariusze. Poznaj zasady rządzące kupnem działki rolnej nie będąc rolnikiem.


Chcesz kupić grunty. Jak sprawdzić, czy ktoś oferuje sprzedaż działki rolnej?


W tym celu warto zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Do każdej działki przyporządkowano w nim oznaczenie literowe. Działki rolne oznacza się literami R, RM lub RU. Oznaczenie RM dotyczy działek siedliskowych, czyli terenów zabudowy zagrodowej. RU to tereny przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod obsługę rolniczą.


Jeśli dla danych terenów nie istnieje MPZP, po informacje na temat typu działki trzeba sięgnąć do Księgi Wieczystej nieruchomości. Będzie to konieczne w przypadku większości działek, ponieważ zaledwie 32,6% powierzchni Polski jest pokryte MPZP.


Tylko rolnik indywidualny może dokonać kupna działki rolnej powyżej 1 ha.


Od czego zależy, czy możesz kupić daną działkę rolną? Od jej powierzchni. Tylko osoby, które mają status rolnika indywidualnego mogą kupić działki o powierzchni powyżej 1 ha. Muszą one mieszkać na terenie gminy, w której skład wchodzi choć część działki, od co najmniej 5 lat. Mieć odpowiednie wykształcenie. I prowadzić gospodarstwo rolne.


Wymagania, jak widać, całkiem spore. Do tego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zawsze ma prawo pierwokupu gruntów rolnych. A całe gospodarstwo rolnika łącznie z jego ziemiami rodzinnymi i tak nie może przekroczyć powierzchni 300 ha. Zasady te są zawarte w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.


O czym warto pamiętać przy zakupie działki rolnej poniżej 1 ha?


Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zezwala przy tym na kupno działki rolnej nie będąc rolnikiem. Powierzchnia gruntów rolnych nie może jednak przekraczać 1 ha. Nie oznacza to jednak, że KOWR nie ma w tym wypadku prawa pierwokupu. W praktyce zawierasz najpierw warunkową umowę sprzedaży u notariusza. KOWR ma miesiąc na złożenie oświadczenia o nabyciu działki. Dopiero gdy go nie złoży, zakup jest możliwy.


W tym miejscu pamiętaj o jednym. Jeśli kupujesz działkę rolną o powierzchni od 0,3 do 1 ha lub siedlisko o powierzchni od 0,5 do 1 ha, obejmują Cię dodatkowe obostrzenia. Po pierwsze takiej działki nie możesz sprzedać przez 5 lat, chyba że KOWR wyrazi na to zgodę. Po drugie jeśli nie jest to Twoja pierwsza nieruchomość rolna, a Twoje grunty tego typu zajmą w rezultacie zakupu więcej niż 1 ha... Przez 5 lat będzie trzeba prowadzić tu gospodarstwo rolne. Zasady te dotyczą tylko działek znajdujących się na terenach wiejskich.


Zakup działki rolnej. Czy warto kupować małe nieruchomości rolne poniżej 1 ha?


Dla małych gruntów rolnych poniżej 0,3 ha i siedlisk poniżej 0,5 ha prawo pierwokupu przez KOWR jest wyłączone. Nie musisz też być rolnikiem, by je nabyć, ponieważ siłą rzeczy są to działki o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Nie obowiązują tu żadne dodatkowe wymogi prawne. Wygląda to na świetną okazję, prawda?


Problem jest tylko jeden. Nie z każdej ziemi rolnej będzie można wydzielić działkę o takiej powierzchni. Szczególne przypadki, w których będzie to możliwe, reguluje Ustawa o gospodarce nieruchomościami.

To może Cię zainteresować: Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?


Kupno działki rolnej nie będąc rolnikiem. Kiedy dokonać zakupu ziemi rolnej?


Zakupu ziemi rolnej bez statusu rolnika warto dokonać w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy masz dobrego doradcę. Kupując grunty w Buylando otrzymasz szczegółowe informacje na temat statusu nieruchomości i konsekwencji, z jakimi się to wiąże. Możesz też nabyć działkę rolną nie będąc rolnikiem, jeśli masz kontakt do dobrego specjalisty od prawa.


Trzeci przypadek? Wystarczy mieć dużo cierpliwości i nie poddawać się łatwo. Wówczas kupisz grunty rolne, czytając wcześniej wszelkie związane z nimi ustawy i wyciągając z nich wnioski. Zdobądź też wiedzę o tym, kiedy działka może być przekształcona w budowlaną.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij