Jezioro Blanki i okolice — warmińskie atrakcje turystyczne

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Jezioro Blanki i okolice — warmińskie atrakcje turystyczne

Warmia to historyczny region Polski położony na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który został przyćmiony przez sąsiadujące i zdecydowanie bardziej popularne wśród turystów Mazury. Granica Mazur przebiega w sposób umowny, dlatego często mówi się o nich, jako o jednym regionie — Warmia i Mazury — choć ze względu na to, że Warmia pozostawała dawniej odrębną jednostką administracyjną, z łatwością można ustalić jej granice. Biorąc po uwagę historię, można odróżnić te dwa regiony pod względem wyznania — Warmia zawsze stanowiła obszar katolicki, a Mazury były ewangelickie.


Warmia kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc, uroczych małych miejscowości skrywających pozostałości po burzliwej historii regionu oraz sielską ciszę i otoczenie dzikiej przyrody. Poznaj odrębność Warmii i zobacz, jakie atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca czekają na Ciebie w pobliżu Jeziora Blanki.


Jezioro Blanki — sielsko i z dala od tłumów


Blanki to jezioro znajdujące się na Pojezierzu Olsztyńskim, w gminie Lidzbark Warmiński, którego powierzchnia wynosi 440 hektarów, a średnia głębokość to 5 metrów. Należy do szlaku kajakowego Lidzbark Warmiński — Blanki, którego łączna długości liczy 23 km. W północnej części zbiornika wypływa rzeka Symsarna stanowiąca połączenie z Jeziorem Symsarny i największy odpływ tego jeziora.


Okolica jeziora jest pełna atrakcji zapewniających aktywny wypoczynek, malownicze widoki i kontakt z naturą niezależnie od pory roku. Nad akwenem znajdują się wsie Gajlity, Blanki, Suryty, gdzie z łatwością można znaleźć klimatyczne noclegi i restauracje z lokalną kuchnią. To również świetne miejsce dla entuzjastów wędkarstwa — występujące tu gatunki ryb to płoć, leszcz, krąp, okoń, lin, karaś, szczupak, sandacz, węgorz, ukleja.


Blanki — wieś pełna zielarskich tradycji


Wieś zielarska Blanki słynąca z syropów, nalewek oraz herbat ziołowych to wyjątkowe miejsce na mapie Warmii. Pomysł na promocje tego miejsca poprzez lokalne wyroby narodził się z małego zielnika, a inicjatorkami były mieszkanki wsi pasjonujące się zielarstwem. Co roku organizowany jest tu Festiwal Ziół. Tutejsze „Babki Zielarki” korzystają z kwiatów czarnego bzu, mniszka lekarskiego, owoców pigwowca, dzikiej róży, aronii, jarzębiny, poziomek, malin czy korzenia arcydzięgla.


Na bazie tych surowców powstają tu dodatkowo zachwycające wyjątkowym smakiem dania oraz wypieki, takie jak: zupa z pokrzywy, pierogi z kapustą i grzybami z miejscowego lasu, gołąbki z soczewicą czy naleśniki z serem i pokrzywą oraz ciastka ze skwarek. Blanki to przede wszystkim zrównoważona gospodarka rolna, czyste powietrze, cisza, spokój i bliskość natury połączone z doskonałymi produktami lokalnymi.


Lidzbark Warmiński — atrakcje dla całej rodziny


Do XIX wieku miasto to stanowiło stolicę Warmii, ważny ośrodek gospodarczy oraz centrum wiary i kultury tego regionu. Wizytówką miejscowości stał się jeden z najcenniejszych zabytków kultury gotyckiej w Polsce Zamek Biskupów Warmińskich pochodzący z XIV wieku. Budynek ten był rezydencją między innymi Mikołaja Kopernika i Ignacego Krasickiego.


Okolica pełna jest szlaków pieszych, kajakowych oraz atrakcje dla fanów aktywności na dwóch kółkach. Przez Lidzbark Warmiński przebiega popularny Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy. Prowadzi on przez 5 województw (świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko–mazurskie) oraz przez 5 parków narodowych i 16 parków krajobrazowych.


Termy Warmińskie to pierwszy ośrodek termalny zlokalizowany na północy Polski, a dokładniej w Lidzbarku Warmińskim, 1,7 km od Zamku Biskupów Warmińskich. Kompleks hotelowo-termalny oferuje odwiedzającym odkryty basen, park wodny oraz prywatną strefę na plaży. Zapewnia doskonałą rozrywkę niezależnie od wieku.


Dobre Miasto


Miasto położone w otoczeniu jezior oraz lasów, na niewielkim wzniesieniu doliny rzeki Łyny, ze wschodnią granicą otoczoną Lasami Wichrowskimi. Malownicze tereny oferują liczne trasy spacerowe i rowerowe, między innymi nad Jeziorem Limajno. Akwen ten oprócz malowniczych krajobrazów zapewnia również ogrom atrakcji dla miłośników sportów wodnych, spływów kajakowych oraz wędkowania.


Miasto pełne jest historycznych budynków, warte zwiedzenia są tu przede wszystkim: Bazylika Mniejsza, Kościół św. Mikołaja i Baszta Bociania. A jego okolica obfituje w liczne kapliczki warmińskie, zabytkowe kościoły i ogrom pięknych widoków.


Jeziorany


Nazwa miasta nie wzięła się znikąd, leży ono w sąsiedztwie kilku jezior — Wójtówko, Pierścień, Ławki, Luterskie. Jest to fascynujący punkt na mapie Polski dla każdego, kto chciałby zobaczyć jak wyglądało prowincjonale pruskie miasteczko. Znajdujący się tutaj przed laty gotycki zamek został wkomponowany w budynek Urzędu Miasta na placu Zamkowym. Warto również zobaczyć kościół pw. św. Bartłomieja, którego czerwone mury przykuwają wzrok już przy samym wjeździe do miasta.


W odległości 3 km od Jezioran znajduje się doskonały punkt widokowy na miasto i jego okolicę — Święta Góra — z zachowanym śladem dawnych wałów i fos, na której dawniej miała stać pogańska świątynia Prusów. Będąc tu warto wybrać się również do położonego 4 km od miasta, rezerwatu ptaków „Ustnik”, gdzie znajduje się ponad 50 gatunków ptaków.


Bisztynek


Niepozorne, małe miasteczko, które mocno ucierpiało podczas II Wojny Światowej oraz pożarów. Nazwa miasta Bisztynek związana jest z największym głazem narzutowym na Warmii i Mazurach, który można tu znaleźć, czyli Diabelskim Kamieniem. Doczekał się on swojej własnej legendy opisanej na tabliczce znajdującej się przy nim.


Zobaczyć tu można jedyną z ocalałych fortyfikacji miejskich — Bramę Lidzbarską. A w okolicach miasta przebiega szlak prowadzący szlakami wojsk napoleońskich — niebieski, europejski szlak turystyczny — nazywany potocznie „kolejową trasą”.


Reszel


Miasto uważane za jedno z najpiękniejszych miast północy Polski i stanowiące granicę historycznej krainy Warmii. Uznawane za prawdziwą perłę tych okolic, szczycące się bogatą historią oraz zabytkami skupionymi w okolicy rynku. Ze względu na średniowieczną zabudowę, będąc tutaj mamy wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Najpopularniejszymi zabytkami miasta są pochodzące z XIV wieku: zamek biskupów warmińskich, kościół św. Piotra i Pawła oraz gotyckie mosty. Zamek w podziemnych lochach kryje około 50 eksponatów Wystawy Narzędzi Tortur.


Święta Lipka


Niewielka wieś, która za sprawą bazyliki mniejszej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, stała się sanktuarium kultu maryjnego i popularnym miejscem odwiedzin Polaków. Obiekt ten stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sztuki barokowej, a jego początki sięgają XIV wieku. 


Znajdują się tu najpiękniejsze w Prusach Wschodnich organy barokowe z czterema tysiącami piszczałek wykonane przez firmę Josue Mosengela z Królewca w 1721 r. W czasie gry na instrumencie zdobiące organy figury poruszają się. W okresie letnim można załapać się na jeden z niezwykłych koncertów organowych, a przy okazji wybrać na spacer po okolicznych wsiach.


Olsztyn — największe miasto Warmii


Stolica i największe miasto Warmii nazywane, ze względu na dużą ilość terenów zielonych miastem ogrodem, to przestrzeń przyjazna turystom, zapewniająca wiele rozrywek oraz niezwykły klimat tutejszego Starego Miasta. Z miejscem tym kojarzona jest postać Mikołaja Kopernika, astronoma, który zasłynął jako wyśmienity zarządca olsztyńskiego Zamku Kapituły Warmińskiej. Będąc w Olsztynie warto zobaczyć m.in.:  • Stare Miasto

  • Zamek Kapituły Warmińskiej z tablicą astronomiczną Kopernika

  • Wysoka Brama

  • Bazylika Konkatedralna św. Jakuba Apostoła

  • Park Podzamcze i most św. Jana Nepomucena

  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

  • Park Centralny i Muzeum Nowoczesności.


W odległości 56 km od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy, który pozwala na doskonałą komunikację Warmii i Mazur z resztą Polski oraz zagranicznymi lotniskami.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426