Dodaj ogłoszenie
Mała działka z linią brzegowa, czy to możliwe? Zakup działki budowlanej, grunt pod budowę domu nad jeziorem i inne działki z dostępem do wody.
| 0 minuty czytania | ocena artykułu 1.0 (1)

Mała działka z linią brzegowa, czy to możliwe? Zakup działki budowlanej, grunt pod budowę domu nad jeziorem i inne działki z dostępem do wody.

Asia

Asia

Własny kawałek ziemi nad jeziorem to marzenie wielu osób. Jednak, jak w każdym przypadku, wiąże się to z licznymi zasadami, które warto poznać przed zakupem gruntu. Jakie możliwości oraz ograniczenia wiążą się z działką nad zbiornikiem wodnym?

Działa nad jeziorem, gdzie najlepiej szukać gruntów nad wodą?


Pierwszym skojarzeniem z działkami położonymi nad jeziorem jest teren Warmii i Mazur. Nic dziwnego, gdyż jest to region, w którym przypada najwięcej jezior na m2 terenu, dlatego też poszukujący nadwodnych gruntów powinni zainteresować się ofertą mazurskich nieruchomości. Mogą być one niezwykle atrakcyjne. Jednak należy pamiętać, iż działka leżąca nad jeziorem będzie się różniła od zwykłej działki rekreacyjnej czy budowlanej obowiązującymi ją zasadami.

Działka z dostępem do linii brzegowej - obowiązujące zasady.


Częstą myślą związaną z zakupem działki sąsiadującej z jeziorem jest myśl o prywatnej plaży. Są jednak pewne ograniczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel działki może ogrodzić całą swoją posesję, jednak od strony wody ogrodzenie musi być umiejscowione co najmniej 1,5 m od linii brzegowej jeziora. Wynika to z tego, że każdy ma prawo spacerować linią brzegu jeziora i nie można tej możliwości ograniczać, jednak spędzać czas na linii zbiornika ma prawo jedynie właściciel gruntu, gdyż nie jest to teren publiczny.

Budowa domu nad jeziorem. Zakup działki budowlanej nad zbiornikiem wodnym. Czy mała działka nad jeziorem jest możliwa?


Poszukujący budowalnego gruntu nad jeziorem często zastanawiają się, czy istnieje szansa na mały grunt pod zabudowę budowlaną. Odpowiedź na temat zwykle dużych działek usytuowanych nad zbiornikami wodnymi ukryta jest w przepisach. W przypadku działki tego typu linia zabudowy nie może być bliżej niż 100 m od wyznaczonej linii brzegowej. Z tego powodu budowalne grunty w takim położeniu obejmują zwykle większe metraże, aby nie okazały się zbyt małymi działkami na dogodną zabudowę.

Działka budowlana - o czym pamiętać przy zakupie?


Decydując się na zakup budowlanej działki należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które są niezmienne niezależnie od posiadania linii brzegu. Zanim dokona się zakupu nieruchomości należy zapoznać się, czy działka jest ujęta w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czy ma wydaną decyzję o warunkach zabudowy, gdyż w przeciwnym wypadku należy złożyć odpowiedni wniosek. Watro także zajrzeć do Ewidencji gruntów i budynków oraz podjąć odpowiednie kroki w istotnych sprawach, m.in. w kwestii pozwolenia na budowę czy projektu domu.

Aby wiedzieć, co jest najważniejsze i niczego nie pominąć warto sprawdzić nasz artykuł 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem działki na sprzedaż. Oferty idealnych działek i gruntów - o czym pamiętać?
Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

Co to jest najem okazjonalny?

Co to jest najem okazjonalny?  Szukasz mieszkania do wynajęcia? A może posiadasz nie...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

| 2 minuty czytania

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego - pułapka czy bezpieczeństwo? Wynajmujesz mieszkanie? A może je...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij