Najciekawsze atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu i okolicach?
| 5 minuty czytania

Najciekawsze atrakcje Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu i okolicach?

Natalia Chyl

Natalia Chyl

Poznań to miasto w Wielkopolsce pełne atrakcji turystycznych i historycznych. Stanowi jedno z najważniejszych miast w Polsce, znane z pięknych zabytków i bogatej historii. Jednym z głównych powodów, dla których warto przyjechać do Poznania, jest jego unikalna architektura. Miasto oferuje wiele pięknych budynków i zabytków. To właśnie w Poznaniu znajdują się słynne koziołki, które są jednym z najważniejszych symboli miasta. Planujesz urlop i szukasz miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu? Poznaj najważniejsze atrakcje Poznania.


Weekend w Poznaniu — co warto zobaczyć w Poznaniu? Przegląd najciekawszych atrakcji Poznania


Dwa lub trzy dni to zdecydowanie za mało, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje Poznania. Jednak jest to doskonała okazja, aby zanurzyć się w mieście i poczuć jego wyjątkowy klimat. Poznań jest wart spędzenia w nim dłuższego czasu. Nie bez przyczyny sloganem promocyjnym tego miasta jest „Poznań miasto doznań". Doświadczyć tu można wiele! To wbrew pozorom kameralne i kompaktowe miasto posiadające wiele terenów zielonych, miejsc odpoczynku oraz swój niezwykły charakter przyciągający tysiące turystów z Polski i zagranicy. Przyjeżdżasz do Poznania na weekend? Zobacz, co warto zwiedzić w Poznaniu.


Z czego znany jest Poznań? Jakie atrakcje zobaczyć w Poznaniu?


Poznań to miasto pełne historii i zabytków, które warto zobaczyć podczas wizyty. Znajduje się tu wiele znakomitych muzeów, takich jak Muzeum Narodowe czy Muzeum Historii Miasta Poznania, które zapewnią ciekawe spojrzenie na dzieje miasta. Poza tym Poznań słynie z pięknych parków i ogrodów, takich jak Park Cytadela, które są doskonałym miejscem na spacer i relaks.


W Poznaniu znajduje się również wiele interesujących miejsc, takich jak Stare Miasto z ratuszem, kościoły, pałace czy Zamek Cesarski, które warto odwiedzić podczas pobytu w mieście. Poznań słynie również z doskonałej kuchni i lokalnych specjałów, takich jak np. kiełbasa poznańska czy rogal świętomarciński, które na pewno przypadną do gustu wszystkim miłośnikom dobrej kuchni. Poznań to miasto, w którym nie brakuje atrakcji dla turystów. Oto kilka propozycji, co warto zobaczyć podczas wizyty w stolicy Wielkopolski.


Stary Rynek i zegar z koziołkami


Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć w centrum Poznania. Stary Rynek to serce miasta, które jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i imprez. Na Starym Rynku znajdują się liczne kamienice oraz fontanny z pomnikami Prozerpiny, Apolla, Marsa i Neptuna symbolizujące ogień, powietrze, ziemię i wodę z towarzyszącym im herbem miasta.


Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się piękny renesansowy ratusz, gdzie w 1551 r. został zainstalowany zegar z koziołkami. Codziennie o godzinie 12 zegar wybija godzinę, w wieży nad zegarem otwierają się drzwiczki, a następnie ukazują się dwa koziołki, które poruszane mechanizmem zegarowym trykają się rogami 12 razy, a następnie chowają.


W poznańskim rynku znajdują się również takie atrakcje jak np. Fara poznańska, pręgierz, waga miejska, Plac Wolności, pomnik cesarza Wilhelma II i Rogalowe Muzeum. W okolicach rynku znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji, gdzie podczas zwiedzania można przyjemnie spędzić czas, zjeść i zaplanować dalsze zwiedzanie Poznania i okolic.


Ostrów Tumski — spacer po ciekawych miejscach w Poznaniu


Historyczne centrum miasta — Ostrów Tumski — jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, nie tylko będąc miłośnikiem historii. Ta wyspa była świadkiem wielu istotnych historii w dziejach naszego kraju. Najpierw przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego został tutaj wzniesiony gród, biskupstwo i pierwsza katedra. Następnie poznańscy biskupi odegrali ważną rolę w działaniach Przemysła II dążącego do zjednoczenia podzielonego wskutek rozbicia dzielnicowego państwa polskiego. Następnie powstała tu pierwsza polska akademia humanistyczna. Podczas spaceru po wyspie możesz zwiedzić m.in. Bramę Poznania, Katedrę Poznańską, ruiny Palatium i Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci.


Dzielnica Śródka


Na wschód od Ostrowa Tumskiego znajduje się historyczna część miasta — dzielnica Śródka. Jej centralnym punktem jest rynek z kościołem św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki. Fasady pobliskich kamienic zdobią kolorowe murale pokazujące sceny z codziennego życia.


Muzeum historii miasta Poznania


Muzeum to doskonałe miejsce dla ciekawych historii Poznania. Znajduje się ono w ratuszu i jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Część stała wystawy poświęcona jest dziejom miasta do lokacji w XIII wieku po 1945 rok. Zgromadzonych jest tu wiele eksponatów, m.in. cenne dokumenty, widoki miasta, wyroby rzemiosła artystycznego i wizerunki znanych mieszkańców miasta.


Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu


Plac Adama Mickiewicza i sąsiadujący z nim plac to miejsca poświęcone temu znanemu wieszczowi. Znajdują się tu niezwykłe budynki i pomniki, a najważniejsze z nich to Zamek Cesarski, Teatr Wielki, Filharmonia oraz budynki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wiele z tych budowli zostało wybudowanych jeszcze przed wojną w ramach Dzielnicy Cesarskiej, czyli kompleksu reprezentacyjnych zabudowań zaprojektowanych przez ówcześnie najwybitniejszych architektów Europy.


Park Cytadela — zielone atrakcje w Poznaniu


W Poznaniu nie brakuje zielonych atrakcji idealnych do odpoczynku na łonie natury. To piękny park położony na terenie dawnej twierdzy pruskiej, gdzie znajdują się liczne alejki spacerowe, ogródki i muzea, m.in. Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Urokliwe zakątki Cytadeli przyciągają spacerowiczów oraz entuzjastów rolek i rowerów. To doskonałe miejsce do spędzenia przyjemnych chwil ze znajomymi lub rodzinom. Pośrodku parku znajduje się łąka, która jest miejscem koncertów i imprez miejskich.

To może Cię zainteresować: Jakie atrakcje warto zobaczyć we Wrocławiu? Pomysły nie tylko dla dorosłych


Stary Browar


Stary Browar to budynek stanowiący centrum handlu oraz sztuki umiejscowione w XIX-wiecznym browarze. Oprócz wielu sklepów znajdują się tu również ogródki, park, kluby, centrum sztuki i hotel. Można również umówić się na zwiedzanie budynku z przewodnikiem, aby głębiej poznać jego historię oraz mieć możliwość zwiedzania znajdującej się tam kolekcji dzieł sztuki.


Jezioro Maltańskie i Termy Maltańskie


To poznańskie centrum rozrywki nad wodą. Znajdziesz tu tory kajakarskie, Termy Maltańskie oraz wyciąg narciarski. Saneczki, golf, parki linowe, Aquapark — każdy znajdzie tu rozrywkę dla siebie. Wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego biegnie licząca ok. 3,8 km trasa kolejki parkowej “Maltanka”, którą można dojechać do Nowego Zoo. Jest to doskonała atrakcja dla dzieci pozwalająca zobaczyć jezioro z góry.


Poznański tramwaj wodny


Poznaniacy oraz turyści odwiedzający Poznań w sezonie letnim mogą podziwiać miasto z perspektywy rzeki Warty. Ta ciekawa atrakcja zapewnia wyjątkową przygodę i możliwość zobaczenia jednego z najstarszych miast Polski z zupełnie innej perspektywy.


Poznańskie Zoo i Palmiarnia — atrakcje Poznania nie tylko dla dzieci


Miejscem, które w Poznaniu warto zobaczyć, jest jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkaset gatunków zwierząt z całego świata. Na terenie miasta znajduje się Stare Zoo oraz dużo większe Nowe Zoo. To atrakcja dla całej rodziny! Ogród Zoologiczny w Poznaniu to nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć zwierzęta, ale także miejsce edukacyjne i aktywności. W ogrodzie znajduje się wiele atrakcji dla dzieci, takich jak place zabaw.


Położona obok Starego Ogrodu Zoologicznego Palmiarnia w Poznaniu to miejsce, w którym można zobaczyć egzotyczne rośliny i kwiaty. Palmiarnia jest domem dla ponad 700 gatunków roślin, w tym dla wielu rzadkich i cennych okazów. Można tu zwiedzić tropikalne części, gdzie rosną palmy, drzewa tropikalne, kaktusy i inne rośliny, a także ogród z roślinami z różnych stron świata.


Gry miejskie — zwiedzaj Poznań z innej perspektywy


Gry miejskie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w Poznaniu i doświadczenie miasta od innej strony. Są to zabawy, podczas których uczestnicy muszą rozwiązywać zagadki i zadania, odwiedzając różne miejsca w mieście. Gry miejskie są doskonałym wyborem dla osób, które lubią ruch i aktywność oraz chcą poznać Poznań od kulis. Gracze mogą pobrać kartę startową ze strony www.gryturystyczne.pl lub punktu informacji turystycznej.


Co warto zobaczyć w okolicy Poznania?


W okolicy Poznania znajduje się także wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, takich jak np. Góra Przemysła czy Wzgórze Św. Wojciecha, które oferują piękne widoki na miasto i okolice. Warto też wybrać się do pobliskiego Parku Narodowego Wielkopolskiego, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy i zobaczyć interesujące zwierzęta.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij