Od czego zacząć budowę domu? Budowa domu krok po kroku — formalności
| 4 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (1)

Od czego zacząć budowę domu? Budowa domu krok po kroku — formalności

Natalia Chyl

Natalia Chyl

Budowa własnego domu to marzenie wielu ludzi. Proces ten może wydawać się skomplikowany, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Zastanawiasz się nad budową własnego domu? W tym tekście przedstawimy krok po kroku, jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu oraz jakich formalności musisz dopełnić przed, w trakcie oraz po rozpoczęciu robót budowlanych.


Przed rozpoczęciem budowy domu — zakup działki


Wybór działki pod budowę domu to pierwszy krok na drodze do posiadania własnego miejsca zamieszkania. Działka jest podstawowym elementem, na którym będzie stał Twój dom, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć jej wybór.


Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na lokalizację działki. Powinna ona znajdować się w miejscu, które jest dla Ciebie dogodne pod względem komunikacji, dostępności sklepów, szkół, przedszkoli itp. Jeśli planujesz mieszkać na wsi, upewnij się, że działka jest odpowiednio zlokalizowana w stosunku do dróg, sklepów, szkół. Należy również upewnić się, że działka jest odpowiednio przygotowana pod budowę. Powinna być w miarę możliwości płaska, posiadać odpowiedni dostęp do mediów (woda, prąd, gaz), a także być odpowiednio oznaczona i uzbrojona.


Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość działki. Powinna ona być odpowiednio duża, aby pomieścić budynek oraz mieć miejsce na ogród i miejsce do parkowania.


Ważną kwestią w podejmowaniu decyzji o zakupie działki pod budowę domu jest zasięgnięcie po informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To tam dowiesz się, co dokładnie może zostać wybudowane na danej nieruchomości. Ważne jest również sprawdzenie stanu prawnego w Księdze Wieczystej gruntu.


Etapy budowy domu jednorodzinnego


Wszelkie przepisy, wymogi oraz obowiązki związane z budową domu zawarte są w ustawie Prawo budowlane oraz kilku innym aktom normatywnym, m.in. ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jakie są etapy budowy domu? • Przygotowanie formalności,

 • I etap budowy domu — ogrodzenie działki, wytyczenie nieruchomości, wyrównanie terenu oraz przygotowanie fundamentów,

 • II etap budowy domu — postawienie ścian zewnętrznych, stropów, schodów oraz elementów dachu,

 • III etap budowy domu — przygotowanie instalacji elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych, wstawienie drzwi oraz wykonania stolarki okiennej,

 • IV etap budowy domu — montaż urządzeń grzewczych i wykończenie wnętrza domu,

 • spełnienie ostatnich wymogów formalnych.


Od czego zacząć budowę domu? Formalności


Każdy inwestor po nabyciu działki zaczyna zastanawiać się od czego zacząć budowę domu. Wstępna analiza planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy wykonana przed zakupem gruntu przyspieszy cały proces. Pierwszy oraz ostatni etap budowy domu składają się na czynności związane z dopełnieniem formalności związanych z budową. W artykule skupimy się właśnie na dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z budową domu.


Przygotuj wypis i wyrys z Planu Miejscowego


Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie trzeba uzyskać przed rozpoczęciem budowy domu, jest wypis i wyrys z Planu Miejscowego. Te dokumenty potwierdzają, że działka, na której planujesz budowę, jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową oraz określają warunki, jakie musisz spełnić, aby móc ją zabudować.


Aby uzyskać wypis i wyrys z Planu Miejscowego, należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. Wniosek powinien zawierać informacje o działce, takie jak jej numer, powierzchnię oraz położenie. Wymagane będzie również udostępnienie mapy do celów projektowych.


Po złożeniu wniosku urząd przygotuje wypis i wyrys z Planu Miejscowego, które zostaną przesłane do Ciebie. Dokumenty te powinny zawierać informacje o przeznaczeniu działki, dopuszczalnej intensywności zabudowy, wysokości budynków oraz innych warunkach, jakie musisz spełnić podczas budowy.


Ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy, dokładnie przeczytać i zrozumieć zawarte w nich informacje. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, określonych w wypisie i wyrysu z Planu Miejscowego, można rozpocząć budowę.


Wystąp o wydanie decyzji o warunkach zabudowy


Co jeśli Twoja działka nie jest objęta planem miejscowym? Niezbędna będzie decyzja o warunkach zabudowy. To dokument, który potwierdza, że projekt budowlany zgłoszony przez inwestora spełnia wymagania określone w planie miejscowym oraz przepisach prawa budowlanego. Jest to jeden z ważniejszych dokumentów, który jest wymagany przed rozpoczęciem budowy domu.


Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta, wraz z projektem budowlanym oraz wszystkimi innymi dokumentami, takimi jak wypis i wyrys z Planu Miejscowego, pozwolenie na budowę, opinie od specjalistów (np. geodety, konstruktora) itp.


Po złożeniu wniosku urząd przeprowadza weryfikację projektu pod kątem zgodności z przepisami i planem miejscowym. W przypadku stwierdzenia braków lub niezgodności, inwestor jest zobowiązany do ich usunięcia.


Jeśli projekt spełnia wszystkie wymagania, urząd wydaje decyzję o warunkach zabudowy, która potwierdza, że projekt jest zgodny z przepisami i planem miejscowym. Dokument ten jest ważny przez 3 lata od daty jego wydania i jest niezbędny do rozpoczęcia prac budowlanych.

Więcej informacji w artykule: Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?


Przygotuj mapę zasadniczą do celów budowlanych i wybierz projekt domu


Jeszcze przed wyborem projektu domu, niezbędne jest zlecenie geodecie przygotowania mapy zasadniczej do celów projektowych. To mapa z zaznaczonymi elementami z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy.


Decyzja, czy skorzystać z gotowego projektu domu, czy zamówić indywidualny projekt, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Gotowy projekt domu to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i łatwe rozpoczęcie budowy. Są już opracowane i przygotowane do realizacji, co oznacza, że nie trzeba tracić czasu na projektowanie od podstaw. Są one również zwykle tańsze niż indywidualne projekty, co znacznie zmniejsza koszt budowy.


Jednak gotowe projekty mogą mieć ograniczenia, takie jak brak możliwości zmiany rozkładu pomieszczeń czy dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jeśli inwestor posiada specjalne wymagania, takie jak np. indywidualne potrzeby dotyczące dostosowania dla osób niepełnosprawnych, nie będzie mógł skorzystać z projektu gotowego.


W przypadku indywidualnego projektu inwestor ma pełną swobodę w kształtowaniu swojego domu. Architekt dostosowuje projekt do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora, co pozwala na dostosowanie domu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Indywidualny projekt domu pozwala również na dostosowanie do specyficznych warunków działki, takich jak np. skaliste otoczenie czy specyficzne warunki klimatyczne.


W jaki sposób otrzymać pozwolenie na budowę?


Kolejny krok to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta. Wniosek powinien zawierać informacje o działce, takie jak numer, powierzchnię oraz położenie, a także projekt budowlany i inne dokumenty, takie jak mapa zasadnicza do celów projektowych, wypis i wyrys z planu miejscowego.


Po złożeniu wniosku, urząd przeprowadza weryfikację projektu pod kątem zgodności z przepisami i planem miejscowym. W przypadku stwierdzenia braków lub niezgodności, inwestor jest zobowiązany do ich usunięcia. Jeśli projekt spełnia wszystkie wymagania, urząd wydaje pozwolenie na budowę, które jest ważne przez 3 lata od daty jego wydania. Pozwolenie na budowę jest niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych.


Dziennik budowy i zgłoszenie rozpoczęcia


Przepisy prawa budowlanego wymagają prowadzenia dziennika budowy, a zajmuje się tym kierownik budowy. Dziennik budowy ma charakter dokumentu urzędowego, gdzie zapisywany jest przebieg robót budowlanych oraz wszelkich zdarzeń i okoliczności zaistniałych w trakcie budowy. Powinien zostać założony przed rozpoczęciem robót, w dwóch kopiach, z czego jedną należy złożyć w starostwie powiatowym.


Jeszcze przed rozpoczęciem, budowy należy zgłosić jej rozpoczęcie do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, kierując oświadczenie i zaświadczenie kierownika budowy. W tych dokumentach kierownik budowy potwierdza, że przyjął obowiązek kierowania budową oraz że widnieje na liście członków izby samorządu zawodowego. W zgłoszeniu należy również oszacować datę rozpoczęcia i zakończenia budowy.


Zakończenie prac budowlanych — ostatnie formalności


Na ostatnim etapie należy złożyć zawiadomienie lub wniosek o pozwolenie użytkowania obiektu, w przypadku czy chcesz wprowadzić się do wykończonego domy, czy zostały w nim do dokończenia niektóre punkty projektu budowlanego. Należy je złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego wraz z innymi dokumentami: • dziennikiem budowy,

 • oświadczeniem kierownika budowy o zgodności realizacji z projektem budowlanym,

 • protokołem potwierdzającym prawidłowe funkcjonowanie instalacji,

 • oświadczeniem geodety o zgodności z projektem zagospodarowania działki,

 • kopiami rysunków widniejących w projekcie budowlanym,

 • potwierdzeniem odbioru przyłączy od podmiotów zarządzających sieciami przesyłowymi.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij