Podatek od nieruchomości 2022. Czy i ile musisz zapłacić?

Agnieszka

Agnieszka 2 tygodnie temu | 3 minuty czytania

Podatek od nieruchomości 2022. Czy i ile musisz zapłacić?

Lubisz płacić podatki? Zapewne nie bardzo. Nachodzi Cię czasem myśl, by tego uniknąć? Jeśli obejmuje Cię zwolnienie, jest to możliwe. Jednak jeśli obowiązek płacenia podatku od nieruchomości Cię dotyczy, za uchylanie się od niego grożą nieprzyjemne konsekwencje. Sprawdź, czy i jak musisz zapłacić i jakie są stawki w 2022 roku. Zobacz też, co Cię czeka, gdy zapomnisz o opłacie.


Co podlega opodatkowaniu? Kto musi spełnić obowiązek podatkowy?


Podatkiem od nieruchomości są objęte budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz grunty, które nie są gruntami rolnymi lub lasem. Według prawa budynek jest dokładnie tym, co rozumiesz przez to słowo. Jest to więc obiekt budowlany związany z gruntem w sposób trwały. Posiada dach i fundamenty i jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Jest to więc każdy dom, mieszkanie czy garaż.


Budowlą prawo określa obiekty budowlane, które nie mieszczą się w definicji budynku lub małej architektury. Oraz urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym. Przykładem będą więc lotniska, składowiska odpadów, tunele, wiadukty i mosty. Podatek od nieruchomości muszą opłacać ich właściciele, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści oraz posiadacze mienia publicznego.


Jaka jest decyzja dotycząca stawki podatku od nieruchomości?


Każda gmina wydaje decyzję dotyczącą wysokości stawek podatku od nieruchomości. Nie może ona przekroczyć stawek maksymalnych wynikających z ustawy. Oznacza to, że zamiast obliczać wysokość podatku od nieruchomości samodzielnie, warto zajrzeć w wydaną dla Ciebie decyzję. Jeśli nieruchomość stanowi własność kilku współwłaścicieli, każdy z nich otrzyma decyzję. Podział należności na konkretne osoby leży wówczas w gestii osób zobowiązanych do opłacenia podatku.


Osoby fizyczne płacą podatek w czterech ratach i czterech terminach. Terminy płatności są wyznaczone do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Płacisz w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Gdy podatek jest niższy niż 100 zł, całość należności trzeba uregulować w terminie płatności pierwszej raty.


Jak zapłacić podatek od nieruchomości 2022? Złóż deklarację lub formularz.


Na stronie każdego urzędu gminy lub miasta powinna znajdować się informacja o sposobie płatności podatku od nieruchomości. Można go opłacać przelewem na konto gminy lub w kasie gminy. Zdarza się, że gmina wyznacza osobę, u której można uregulować należność, czyli inkasenta.


By otrzymywać decyzję o wysokości podatku, trzeba wypełnić druk IN-1 (Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych ) i złożyć go w urzędzie gminy. Można go wziąć z urzędu gminy lub pobrać z internetu. Do złożenia takiego dokumentu zobowiązane są również osoby, które korzystają ze zwolnienia z podatku. Druk taki podatnik musi złożyć w ciągu 14 dni od zakupu nieruchomości. Druk trzeba składać ponownie, gdy zmieni się wysokość podatku – na przykład w wyniku sprzedaży części gruntów lub rozbudowy domu.


Co się stanie, jeśli nie zapłacisz podatku, choć masz taki obowiązek?


Obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym nabywasz nieruchomość lub tytuł prawny do przedmiotu opodatkowania. Gdy stawiasz nowy budynek lub budowlę, obowiązek ten obejmuje Cię 1 stycznia kolejnego roku po tym, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie.


Istnieją przepisy wskazujące szereg zwolnień z podatku od nieruchomości. Prócz tego gminy mogą wprowadzić dodatkowe zwolnienia. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie swojej gminy. Gdy nie zapłacisz podatku, urząd naliczy Ci odsetki narastające. Zgodnie z prawem powinny one wynosić 8% w stosunku rocznym.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa to często spotykany sposób użytkowania gruntów rolnych zawierany p...

Natalia

Natalia 6 dni temu | 3 minuty czytania

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Zanim dojdzie do wybudowania jakiejkolwiek infrastruktury na działce, każdego właściciela...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Jesteś zapalonym żeglarzem? Uwielbiasz ciszę i relaks związany z przemierzaniem spokojnych...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426