Dodaj ogłoszenie
Działka leśna - co to jest i co można na niej zbudować? Czy ta inwestycja się opłaca?
| 3 minuty czytania | ocena artykułu 1.0 (1)

Działka leśna - co to jest i co można na niej zbudować? Czy ta inwestycja się opłaca?

Aleksandra

Aleksandra

Działka w lesie - brzmi to świetnie, jeśli chcesz mieć swój kawałek natury. Budzący Cię śpiew ptaków, szum drzew, sarny podchodzące pod taras... Poczekaj! Nie rozpędzaj się z marzeniami, bo polskie prawo za chwilę skutecznie sprowadzi Cię na ziemię. Zobacz, z czym musisz się liczyć, kupując grunt leśny i chcąc zbudować na nim dom.


Działka leśna - co to właściwie takiego?


To grunt, który przeznaczony jest do produkcji leśnej, ma zwartą powierzchnię (min. 0,10 ha) i pokryty jest roślinnością leśną lub jest jej przejściowo pozbawiony. To nie tylko teren rezerwatu czy parku narodowego, ale wszystkie obszary przeznaczone na potrzeby gospodarki leśnej (m.in.) drogi leśne, szkółki, składowiska drewna). Co więcej - pojęcie to obejmuje też grunt obok lasu, jeśli tylko w ewidencji widnieje on jako las.


Możliwości budowlane na działce leśnej...


...właściwie są żadne. Nawet nie ogrodzisz jej płotem bez pozwolenia od zarządcy lasu. W dodatku wniosek musisz mocno uargumentować, żeby dostał pozytywną opinię. A jeśli chodzi o budowę domu, czeka Cię prawdziwa przeprawa z urzędnikami. Jak to wygląda?



  • sprawdzasz w gminie, czy został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla działki, jak działka jest oznaczona w wypisie i wyrysie i czy jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu

  • jeśli Twoja działka ma sygnaturę Ls, musisz wystąpić o zmianę jej przeznaczenia

  • w gminie składasz wniosek, trafia on potem do marszałka województwa, który albo się zgadza się albo nie na zmianę przeznaczenia działki

  • jeśli marszałek wydał zgodę, występujesz o wydanie warunków zabudowy albo pozwolenie na budowę

  • działkę spod produkcji leśnej wyłącza tylko dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Tu ważna informacja - jeśli na działce rosną gatunki chronione i inne, cenne dla środowiska rośliny, najprawdopodobniej nie uzyskasz zgody na budowę. Podobnie jest w przypadku terenu, który ściśle związany jest z gospodarką leśną.


To może Cię zainteresować: Podaż w dół, ceny w górę. Wiosna na rynku nieruchomości zapowiada się emocjonująco.


Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki. Co teraz?


Jeśli działki nie ma w MPZP, czeka Cię wertowanie map geodezyjnych, żeby sprawdzić, jak została na nich opisana. Uważaj się za szczęściarza, jeśli widnieje jako grunt orny, pastwisko, łąka czy nieużytek. Wówczas dostaniesz pozwolenie na zabudowę działki, ale tylko jeśli sąsiaduje z nią już inny teren zabudowany (nawet jeśli są to tylko szczątkowe fundamenty) i do działki prowadzi droga. Jeśli jednak ziemia ta oznaczona jest jako las, to musisz zrobić własny MPZP, który potem zbiera kolejne pozwolenia i opinie. I niestety często zdarza się, że któraś z instancji ma zastrzeżenia.


Kiedy sprzyja Ci plan zagospodarowania. Budowa domu bez przekształcenia działki leśnej - wyjątki


To teraz kilka bardziej optymistycznych wiadomości. Istnieją sytuacje, kiedy MPZP przewiduje zabudowę mieszkalną na na leśnym gruncie. Czasem również jedna działka obejmuje tereny różnego typu użytkowania. Może się okazać, że na którymś z jej fragmentów dopuszczona jest budowa domu, zabudowań rekreacyjnych i ogrodu. Wtedy budynek postawisz właśnie na tym kawałku ziemi.

To może Cię zainteresować: Osada w Górach Bystrzyckich. Odkryj niezwykłe działki nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej.


Czy w takim razie warto kupić działkę leśną pod budowę nieruchomości?


Jeśli jesteś zdeterminowany, masz w sobie duże pokłady cierpliwości i zaangażowania, to czemu nie. Zwłaszcza jeśli działka spełnia przynajmniej jeden z punktów kwalifikujących ją do przekształcenia. Jesteś gotowy do wycinki drzew, ponownego zalesiania i dbania o okoliczną przyrodę? Istnieje szansa, że przebijesz się przez stosy pozwoleń, zezwoleń i decyzji. I w końcu postawisz wymarzoną nieruchomość w lesie prywatnym z dala od hałasu, spalin i tłoku.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij