
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowanie inwestycji na działce bez MPZP
Plan miejscowy to dokument określający przeznaczenie terenów na obszarze danej gminy, który ustala co i w jaki sposób będzie mogło zostać wybudowane na poszczególnych działkach. Nie jest on odgórnie ustanawiany dla wszystkich gruntów w Polsce, a według szacunków, tylko nieco ponad 30% powierzchni naszego kraju jest nim objęte. Jeżeli planujesz budowę na działce objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego — sprawa jest prosta — z łatwością ustalisz, co i jak możesz na niej wybudować. Co jednak gdy działka nie jest objęta planem?
Czym jest MPZP i jak go sprawdzić?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument zawierający informacje na temat, tego, co możemy zbudować na danej działce. Uchwalany jest przez radę miasta lub gminy i obowiązuje tylko na tym obszarze. Z planu dowiesz się takich informacji jak: co możesz zbudować, jak wysoki może być budynek, gdzie będzie dojazd do nieruchomości, co może powstać na sąsiednich działkach oraz szereg parametrów i wymagań dotyczących nowej zabudowy.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku każda gmina znajdująca się na terenie Polski musi mieć własny plan zagospodarowania. Weryfikacja tego dokumentu powinna być jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać przed podjęciem decyzji o zakupie działki. Niektóre miejscowości udostępniają takie dane na stronach internetowych gminy, jednak są one przedstawione wyłącznie do celów poglądowych. Aby uzyskać dostęp do wypisu i wyrysu z planu, inwestor powinien złożyć stosowny wniosek w urzędzie danej gminy.
To może Cię zainteresować: Jakie informacje musi zawierać ogłoszenie nieruchomości?
Co zrobić, gdy działka nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Uzyskanie warunków zabudowy i zasada dobrego sąsiedztwa
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, że inwestycja na tym obszarze nie ma szans powodzenia. W takim przypadku nie należy rezygnować z kupna działki lub konkretnego wykorzystania terenu. Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj zabudowy może stanąć na danym obszarze, musimy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co istotne, można to zrobić, nawet jeśli nie jest się właścicielem nieruchomości, czyli jeszcze pod podjęciem decyzji o finalizacji transakcji zakupu.
Wszystkie formalności związanie z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy zrealizujesz w urzędzie miasta lub gminy, który jest właściwy ze względu na lokalizację planowanej inwestycji. Wystarczy złożyć tam wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla danej działki. Dokument ten ustala wymagania dla nowej zabudowy i wydawany jest przez prezydenta miasta, burmistrza lub wojewodę. Żeby otrzymać warunki zabudowy oraz zagospodarowania terenu, Twoja nieruchomość musi spełniać kilka wymagań. Są to m.in.:
- przynajmniej jedna z sąsiadujących działek jest dostępna z tej samej drogi publicznej, była zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania danego terenu — jest to tzw. zasada dobrego sąsiedztwa,
- działka ma dostęp do drogi publicznej,
- działka przeznaczona jest na cele budowlane,
- istniejące lub planowane uzbrojenie działki pozwala na budowę domu,
- decyzja o warunkach zabudowy będzie zgodna z innymi wydanymi wcześniej decyzjami, np. dotyczącymi prawa budowlanego i ochrony środowiska.
To może Cię zainteresować: Jak w szybki sposób sprzedać działkę budowlaną? Najlepsze sposoby na przyspieszenie sprzedaży nieruchomości.
Budowa domu na nieruchomości nieobjętej planem zagospodarowania — co warto wiedzieć?
Brak planu określającego cechy zabudowy oraz warunków zabudowy stanowiących o możliwości zabudowy działki nie oznaczają, że na Twojej nieruchomości nie możesz postawić żadnego budynku. Każdorazowo w trakcie planowania budowy domu bądź innego budynku, musisz uzyskać pozwolenie na budowę, jednak niektóre zabudowania go nie wymagają. Dotyczy to przede wszystkim garaży, oranżerii, domków ogrodowych czy altan ogrodowych.