Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowanie inwestycji na działce bez MPZP

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 3 minuty czytania

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowanie inwestycji na działce bez MPZP

Plan miejscowy to dokument określający przeznaczenie terenów na obszarze danej gminy, który ustala co i w jaki sposób będzie mogło zostać wybudowane na poszczególnych działkach. Nie jest on odgórnie ustanawiany dla wszystkich gruntów w Polsce, a według szacunków, tylko nieco ponad 30% powierzchni naszego kraju jest nim objęte. Jeżeli planujesz budowę na działce objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego — sprawa jest prosta — z łatwością ustalisz, co i jak możesz na niej wybudować. Co jednak gdy działka nie jest objęta planem?


Czym jest MPZP i jak go sprawdzić?


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument zawierający informacje na temat, tego, co możemy zbudować na danej działce. Uchwalany jest przez radę miasta lub gminy i obowiązuje tylko na tym obszarze. Z planu dowiesz się takich informacji jak: co możesz zbudować, jak wysoki może być budynek, gdzie będzie dojazd do nieruchomości, co może powstać na sąsiednich działkach oraz szereg parametrów i wymagań dotyczących nowej zabudowy.


Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku każda gmina znajdująca się na terenie Polski musi mieć własny plan zagospodarowania. Weryfikacja tego dokumentu powinna być jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać przed podjęciem decyzji o zakupie działki. Niektóre miejscowości udostępniają takie dane na stronach internetowych gminy, jednak są one przedstawione wyłącznie do celów poglądowych. Aby uzyskać dostęp do wypisu i wyrysu z planu, inwestor powinien złożyć stosowny wniosek w urzędzie danej gminy.


Co zrobić, gdy działka nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Uzyskanie warunków zabudowy i zasada dobrego sąsiedztwa


Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, że inwestycja na tym obszarze nie ma szans powodzenia. W takim przypadku nie należy rezygnować z kupna działki lub konkretnego wykorzystania terenu. Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj zabudowy może stanąć na danym obszarze, musimy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co istotne, można to zrobić, nawet jeśli nie jest się właścicielem nieruchomości, czyli jeszcze pod podjęciem decyzji o finalizacji transakcji zakupu.


Wszystkie formalności związanie z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy zrealizujesz w urzędzie miasta lub gminy, który jest właściwy ze względu na lokalizację planowanej inwestycji. Wystarczy złożyć tam wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla danej działki. Dokument ten ustala wymagania dla nowej zabudowy i wydawany jest przez prezydenta miasta, burmistrza lub wojewodę. Żeby otrzymać warunki zabudowy oraz zagospodarowania terenu, Twoja nieruchomość musi spełniać kilka wymagań. Są to m.in.:  • przynajmniej jedna z sąsiadujących działek jest dostępna z tej samej drogi publicznej, była zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania danego terenu — jest to tzw. zasada dobrego sąsiedztwa,

  • działka ma dostęp do drogi publicznej,

  • działka przeznaczona jest na cele budowlane,

  • istniejące lub planowane uzbrojenie działki pozwala na budowę domu,

  • decyzja o warunkach zabudowy będzie zgodna z innymi wydanymi wcześniej decyzjami, np. dotyczącymi prawa budowlanego i ochrony środowiska.


Budowa domu na nieruchomości nieobjętej planem zagospodarowania — co warto wiedzieć?


Brak planu określającego cechy zabudowy oraz warunków zabudowy stanowiących o możliwości zabudowy działki nie oznaczają, że na Twojej nieruchomości nie możesz postawić żadnego budynku. Każdorazowo w trakcie planowania budowy domu bądź innego budynku, musisz uzyskać pozwolenie na budowę, jednak niektóre zabudowania go nie wymagają. Dotyczy to przede wszystkim garaży, oranżerii, domków ogrodowych czy altan ogrodowych.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426