Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych położone w malowniczym zakątku Kotliny Kłodzkiej. Tym, co charakteryzuje Góry Bardzkie jest bez wątpienia niepowtarzalny klimat i niezwykle malowniczy krajobraz zamknięty w otoczeniu niewysokich gór. Stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, sportów zimowych oraz pieszych wędrówek. Szukasz spokoju i wyciszenia w bliskim kontakcie z naturą? Sprawdź, jakie atrakcje do zaoferowania mają Góry Bardzkie i ich najbliższa okolica.


Góry Bardzkie — najważniejsze informacje


Niewielkie pasmo górskie o długości 20 km leżące w Sudetach Środkowych graniczące ze znajdującymi się na północnym zachodzie Górami Sowimi oraz Górami Złotymi na południowym wschodzie. Góry Bardzkie ciągną się od Przełęczy Srebrnej po Przełęcz Kłodzką i podzielone są na dwie części przełomem Nysy Kłodzkiej — Przełomem Bardzkim — Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni. Stanowią orograficzne przedłużenie Gór Sowich.


Najwyższym ze szczytów Gór Bardzkich jest Szeroka Góra wznosząca się na wysokość 765 m n.p.m., jednak nie prowadzi na nią żaden szlak turystyczny. Ze względu, że wykazały to dopiero niedawne pomiary, w wykazie Korony Gór Polski znajduje się Kłodzka Góra o wysokości 757 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 34,5 m, z której podziwiać można panoramę Gór Bardzkich, Gór Orlickich, Gór Sowich oraz Masyw Śnieżnika.


Najciekawsze szlaki trekkingowe w Górach Bardzkich


Najwyższymi szczytami Gór Bardzkich są Kłodzka Góra, Ostra Góra, Słup i Wilczak, które są najczęściej wybierane przez turystów nastawionych na trekking w tym regionie. Niemal cały łańcuch gór można przejść poruszając się niebieskim szlakiem biegnącym od Przełęczy Kłodzkiej do Przełęczy Srebrnej. Właśnie taka trasa umożliwia zwiedzenie większości atrakcji tego masywu. Nie uświadczymy tu dużej liczby stromych podejść i zejść.


Poza głównym szlakiem istnieje możliwość skorzystania z alternatywnych tras. Szlak żółty prowadzi z Kłodzka na Kłodzką Górę oraz z Przełęczy Wilczej do Czeskiego Lasu. Wybierając się czerwonym szlakiem możemy dotrzeć z miejscowości Czerwieńczyce na Srebrną Przełęcz. Znajdziemy tu również liczne szlaki rowerowe dla miłośników obcowania z przyrodą na dwóch kółkach. Jest to m.in. trasa MTB w Górach Bardzkich, trasa „Wilcze Wądroże”, Singletrack Glacensis, w tym „pętla Wilcza”.


Oprócz przemierzania szlaków turystycznych mamy okazję podziwiania górskiego krajobrazu dzięki licznym punktom widokowym, wśród których znajdują się wieża widokowa na Kłodzkiej Górze, obryw skalny pod Górą Kalwarią oraz wiadukty niedziałającej już kolei zębatej — Wiadukt Srebrnogórski oraz Wiadukt Żdanowski.


Bardo — wybierz się na spływ kajakiem lub pontonem


Najważniejsze miasto Gór Bardzkich, które znane jest z widokowego położenia nad Nysą Kłodzką oraz rozbudowanej oferty spływów pontonowych właśnie po tej rzece. Przełom Bardzki stanowi jeden z najpiękniejszych i największych przełomów w Nysie Kłodzkiej. Okoliczne przystanie oferują 2-3-godzinne spływy na trasie o długości 15 km, które są bardzo popularne i chętnie podejmowane przez przybywających do miasta turystów.


Bardo nazywane jest Miastem Cudów ze względu na wierzenia związane z objawieniami Matki Boskiej, jej kultem i cudami, które miały mieć tu miejsce. Utrzymuje się, że w XIV wieku w Bardzie miała objawić się Matka Boska, a pamiątką tego jest jej stopa odbita w kamieniu, która znajduje się przy jednej z kapliczek kalwaryjnych. W Bardzie znajduje się żółty szlak turystyczny prowadzący przez Górę Różańcową, wokół której usytuowane są kaplice różańcowe. Największą atrakcją Barda jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z najstarszą rzeźbą sakralną w Polsce stanowiący jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń w województwie dolnośląskim.


Będąc tu warto wybrać się na Górę Kalwaria na szczycie, której znajduje się kapliczka górska. Po drodze na szczyt możemy podziwiać również ruiny zamku oraz miejsce obrywu skalnego zbocza, który miał miejsce w 1598 roku i spowodował lokalne podtopienia po zatamowaniu koryta Nasy Kłodzkiej.


Twierdza Srebrna Góra


Unikatowa w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedna z najważniejszych atrakcji znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wzniesiona w latach 1765-1777 i zaliczana do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Została zbudowana w rekordowo krótkim czasie na rozkaz pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego w celu obrony granic prowincji śląskiej przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii. Została wpisana do systemu umocnień obejmującego powstałe wcześniej twierdze w Świdnicy, Kłodzku i Nysie.


W skład twierdzy wchodzi 5 fortów, kilka bastionów oraz ponad 300 pomieszczeń, które w razie wojny miały stanowić zakwaterowanie dla prawie 4000 żołnierzy. Obecnie dla turystów istnieje możliwość zwiedzania głównej części twierdzy z przewodnikiem, odwiedziny w Forcie Wysoka Skała oraz zwiedzanie Fortu Ostróg-Spitzberg położonego po drugiej stronie Przełęczy Srebrnej. Odwiedzając twierdzę mamy okazję poznać jej historię, a dla utrzymania dawnego charakteru, przewodnicy noszą stroje z epoki napoleońskiej.


Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej


Kotlina Kłodzka kusi nie tylko spacerami po licznych szlakach obejmujących południowo-wschodnią część Sudetów Środkowych oraz zachodnią część Sudetów Wschodnich, ale również ogromem piękna i atrakcji. Otoczona jest przez liczne góry: Orlickie, Bystrzyckie, Śnieżnik, Bielskie, Złote, Bardzkie, Sowie oraz Stołowe. Tereny sprzyjają turystyce, a każdy odwiedzający znajdzie tu aktywność dopasowaną do siebie.


Znajdująca się u podnóża Gór Złotych Kopalnia Złota w Złotym Stoku stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w tej części Polski. Zwiedzanie kopalni trwa około 1,5 godziny a podstawowa Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje zwiedzanie „Sztolni Gertruda”, „Chodnika Śmierci” oraz „Sztolni Czarnej”, gdzie znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 8 metrów. Można również skorzystać z podziemnego spływu łodzią oraz odwiedzić Muzeum Minerałów.


Uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została doskonale przygotowania do zwiedzania. Położona jest na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej. Trasa turystyczna biegnie środkowym piętrem jaskini i jest ciekawie oświetlona. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach — liczy około 360 m, przy czym możemy zobaczyć około 500 m jaskini, a czas zwiedzania wynosi ok. 45 min.


Kłodzko to najważniejsze miejsce i jedna z najstarszych miejscowości tego regionu. Czaruje przyjezdnych wspaniałą architekturą i wyjątkowym klimatem. Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej cenionych zabytków Dolnego Śląska. Można z niej podziwiać panoramę miasta i otaczających je pasm górskich. Wnętrze kryje dobrze zachowane ślady kultury militarnej oraz wystawy poświęcone historii tego miejsca.


Najpopularniejsze miejscowości uzdrowiskowe — Kudowa Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica Zdrój


Będąc w Kotlinie Kłodzkiej, zaraz po wędrówkach po malowniczych wzniesieniach i zwiedzaniu licznych zabytków, warto skorzystać z bogatej oferty sanatoriów i uzdrowisk okolicznych miejscowości. Odwiedzane są chętnie przez kuracjuszy korzystających z prozdrowotnych właściwości tutejszych wód mineralnych oraz stanowią doskonałą bazę wypadową do górskich wycieczek. Znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych dostępnym dla przyjezdnych, czyste, górskie powietrze, zabiegi prozdrowotne oraz relaksacyjne z wykorzystaniem naturalnych, lokalnych surowców.


Zlokalizowane w pięknej, zielonej dolinie w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Gór Stołowych miasteczko Kudowa Zdrój. To miejscowość słynąca ze zdrowotnych właściwości szczawiowo-żelazowych wód, które swoje źródła mają w Parku Zdrojowym oraz u podnóża Góry Parkowej. Będąc tu warto odwiedzić m.in. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Kaplicę Czaszek, Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych oraz Szlak Ginących Zawodów.


Niewielka górska miejscowość uzdrowiskowa Lądek-Zdrój obfituje w zabytki oraz atrakcje przyrodnicze. Najważniejszą wizytówką tego miejsca jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” zbudowany na wzór łaźni w Budapeszcie oraz najstarszy w Polsce Zakład Przyrodoleczniczy „Jerzy”. Na uwagę zasługuje tu również zabytkowe Stare Miasto z neorenesansowym ratuszem, most gotycki św. Nepomucena. Park Zdrojowy, Źródło mineralne „Dąbrówka”, fontanna zdrojowa i rzeźby marmurowe.


Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Piekielnej Góry. Nazywana jest perłą polskich uzdrowisk, a na jej popularność wpływa wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura, specyficzny klimat oraz źródła wód mineralnych. Warte odwiedzenia są tu m.in.: Park Zdrojowy, Park Szachowy, deptak, Huta Szkła Artystycznego „Barbara” oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi takie jak FunPark i Centrum Aktywnego Wypoczynku „Góralka”.


Stoki narciarskie i trasy biegowe w okolicy


Okolica Gór Bardzkich obfituje w możliwości uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych, a dobrze przygotowana infrastruktura zachęca do wybrania tego kierunku w sezonie zimowym. W ich pobliżu znajduje się aż 6 stoków narciarskich o różnym poziomie trudności oraz liczne szlaki przygotowane z myślą o entuzjastach spędzania czasu na nartach biegowych.


Stoki narciarskie:  • Wyciąg narciarski „Przy Górze” w Nowej Rudzie,

  • Kompleks Wyciągów Narciarskich Górnik w Rzeczce, w tym stok dla dzieci,

  • Wyciąg narciarski Rymarz,

  • Stok narciarski przy ośrodku wypoczynkowym „Na stoku” w Rzeczce,

  • Czarna Góra Resort,

  • Zieleniec Ski Arena — największy w Polsce Ośrodek Narciarski.


Trasy biegowe:  • Trasy narciarstwa biegowego „9 buków” o długości 10 km, przy Przełęczy Srebrna,

  • 5 tras narciarstwa biegowego na Przełęczy Jugowskiej, Polance Bielawskiej i Przełęczy Walimskiej,

  • Trasy narciarstwa biegowego o różnym poziomie trudności o długości od 2,2 km do 10 km,

  • Trasy biegowe „Jamrozowa Polana”.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426