Grunty pod fotowoltaikę - zasady zakupu i dzierżawy działek
| 3 minuty czytania

Grunty pod fotowoltaikę - zasady zakupu i dzierżawy działek

Monika

Monika

Przepisy prawa ściśle regulują możliwości stawiania farm fotowoltaicznych. Z tego powodu, sprzedaż oraz dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę może okazać się znacznie bardziej skomplikowanym procesem. Jak wyglądają wytyczne związane z postawieniem instalacji fotowoltaicznej? Których zasad muszą przestrzegać inwestorzy i kiedy faktycznie można zarobić na dzierżawie? Sprawdź najnowsze dane, zanim zdecydujesz się kupić lub wydzierżawić daną działkę.


Fotowoltaika a charakter inwestycyjny wybranych gruntów — gdzie można postawić farmy?


Popularność farm fotowoltaicznych nie gaśnie, dlatego zarówno inwestorzy, jak i sami właściciele działek poszukują możliwości związanych z dzierżawieniem czy sprzedażą gruntów pod fotowoltaikę. Proces ten nie jest jednak tak prosty i oczywisty. W pierwszej kolejności konieczne jest sprawdzenie, jaką klasę gruntów posiada dana działka i czy nadaje się pod fotowoltaikę. Farmy mogą być stawiane na klasach gruntów IV i gorszych. Wymagania dotyczą również samego nasłonecznienia gruntu. Ziemia musi mieć nieograniczony dostęp do światła słonecznego, a to nakłada na rolników i inwestorów kolejne ograniczenia. W pobliżu miejsc przeznaczonych pod budowę farm nie można wznosić wysokich budowli, stawiać obszernych urządzeń, czy sadzić drzew i rosłych krzewów. Inwestycja może powstać tylko w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.


Działka pod fotowoltaikę wymaga odrolnienia


Zakupioną pod zabudowę działkę, należy w całości odrolnić, nawet wtedy, gdy panele fotowoltaiczne nie będą rozmieszczone na całej powierzchni działki. Zgodnie z regulacjami prawnymi, tylko wskazane grunty mogą być w ten sposób wykorzystane, dlatego możliwości są ograniczone, zaś chętnych właścicieli gruntów do ich dzierżawy nie brakuje. Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy działka posiada mieszane ziemie. Jeśli kilka hektarów charakteryzuje się niższą klasą gleby, a reszta powierzchni wyższą klasą, może to dyskwalifikować cały grunt rolny do stawiania tego typu inwestycji.


Proces związany z dzierżawą gruntu — jakich zasad należy przestrzegać


Zanim podpiszesz umowę dzierżawy, warto sprawdzić wszelkie zapisy o tym, jak w tym procesie powinien zachować się inwestor, a jak rolnik planujący udostępnienie ziemi dzierżawcy. Do zadań rolnika należy poinformowanie przyszłego inwestora nie tylko o klasie gruntu, cenie czynszu i wysokości innych opłat, ale również o możliwych ograniczeniach w zabudowie i obciążeniach. Jeśli rolnik przeznacza pod dzierżawę jedną z kilku posiadanych przez siebie działek, musi mieć świadomość tego, że prawdopodobnie nie będzie mógł stawiać na nich budynków i drzew. Takie działanie mogłoby być sprzeczne z wytycznymi związanymi z budową farmy fotowoltaicznej. Istotną kwestią jest również skonsultowanie lub poinformowanie o planowanej dzierżawie sąsiadów działki będącej przedmiotem umowy.

To może Cię zainteresować: Atrakcyjny grunt na sprzedaż, czyli jaki?


O czym należy pamiętać oddając grunt na fotowoltaikę


Dzierżawa nie zwalnia rolnika z konieczności regularnego płacenia podatku od nieruchomości. To na właścicielu działki spoczywa ten obowiązek, dlatego warto zawrzeć te wytyczne również w umowie. Inwestycje fotowoltaiczne wymagają znajomości prawa, zarówno ze strony inwestora, jak i rolnika, będącego właścicielem gruntów rolnych. Decydując się na dzierżawę, obie strony powinny jasno przedstawić swoje warunki. Grunt pod budowę farmy musi spełniać pewne wytyczne, dlatego podpisując umowę dzierżawy, zwróć uwagę na wszystkie szczegóły związane z prawem administracyjnym, podatkiem rolnym i ograniczeniami tworzenia farm słonecznych.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij