Dodaj ogłoszenie
Jezioro Dobskie — niezwykłe miejsca i atrakcje turystyczne w pobliżu Giżycka
| 5 minuty czytania

Jezioro Dobskie — niezwykłe miejsca i atrakcje turystyczne w pobliżu Giżycka

Natalia

Natalia

Jesteś zapalonym żeglarzem i każdą wolną chwilę spędzasz na wodzie? Albo po prostu uwielbiasz ciszę i spokój płynące z przebywania nieopodal jezior i lasów? Mazury to doskonałe miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta i zebrania sił do działania. Zobacz, jakie atrakcje turystyczne i niezwykłe miejsca kryją się w pobliżu Jeziora Dobskiego i zdecyduj, czy to właśnie ta lokalizacja stanie się celem kolejnego wyjazdu. A może zauroczenie tym regionem będzie tak duże, że postanowisz zostać tu na dłużej...


Jezioro Dobskie — enklawa ciszy na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich


Dawniej nazywane Jeziorem Doba i wchodzące w skład kompleksu Jeziora Mamry to wyjątkowe miejsce na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen znajduje się w gminie Giżycko, zajmując powierzchnię 17,7 km2 i osiągając maksymalną głębokość 22,5 m przy średniej głębokości 7,9 m. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, wiążąca się z zakazem używania silników spalinowych (o tym, z czym wiąże się ten status, dowiesz się w artykule Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?). To również jeden z obszarów w Polsce objętych europejskim programem Natura 2000 oraz strefa specjalnej ochrony ptaków. Stanowi doskonałe miejsce dla miłośników ptaków, ponieważ znajduje się tu wiele gatunków ptaków.


Jezioro ma owalny kształt z dwiema wyraźnymi zatokami — Pilawa i Rajcocha. Otaczają je pola uprawne, lasy oraz łąki. Miejscowości położone nad jeziorem to: Doba, Fuleda, Dziewiszewo, Pilwa, Jerzykowo, Radzieje, Łabapa. Można tu znaleźć również trzy pola biwakowe. Większość brzegów jeziora jest wysoka, pagórkowata i porośnięta bujną roślinnością — nie zachęcają do cumowania — szczególnie we wschodniej części, gdzie znajdują się duże skupiska głazów, żwiru i kamieni. Jednak z łatwością można tu odnaleźć przystań żeglarską zlokalizowaną w Radziejach. Rezerwat Przyrody Dobskie obejmuje także wyspy na jego powierzchni: Wysoki Ostrów, Wyspa Heleny, Gilma, Lipka, Ilmy Wielkie oraz półwysep Fuledzki Róg. Przybijanie do wysp jest jednak zabronione.


Wyspa Kormoranów — historia obumarłych drzew


Wysoki Ostrów to obszar o powierzchni ok. 2 ha porośnięty lasem liściastym, na którym znajduje się miejsce lęgowe kormoranów i czapli siwych. Nazywany jest również Wyspą Kormoranów za sprawą Włodzimierza Puchalskiego — polskiego fotografika i twórcy filmów przyrodniczych, który w 1954 r. opublikował album fotograficzny o nazwie „Wyspa Kormoranów” ze serią zdjęć właśnie z tego miejsca.


Żrące właściwości kormoranich odchodów sprawiły, że drzewa na wyspie obumarły, a gniazda ptaków znajdują się na ich niewysokich, uschniętych pozostałościach. Znaczne obumarcie roślinności miało wpływ na odsłonięcie historycznej strony tego miejsca — wyspa dawniej stanowiła grodzisko staropruskich Galindów zamieszkujących ją we wczesnym średniowieczu. Nieopodal linii brzegowej zobaczyć można duży, ociosany głaz, który prawdopodobnie stanowił miejsce odprawiania pogańskich rytuałów. Istnieje możliwość dotarcia tu podczas rejsów wycieczkowych z Giżycka.


Raj dla miłośników ptaków


Oprócz sporej kolonii kormoranów rezerwat stanowi doskonałe miejsce do obserwowania wielu innych gatunków ptaków. Jezioro oraz jego brzegi wybierane są przez nie, jako przestrzeń do odpoczynku i żerowania podczas jesiennych i wiosennych wędrówek. Znaleźć tu można takie gatunki jak: perkoz rdzawoszyi, perkoz dwuczuby, bąk, czapla siwa, tracz długodzioby, tracz nurogęś, kania czarna, błotniak stawowy, orlik krzykliwy, żuraw, rybitwa czarna, mewa srebrzysta i mewa pospolita. Dodatkowo w okresie jesiennym na jeziorze można spotkać duże stada migrujących gęsi.


Tajemnicza wyspa Gilma — miejsce nad Jeziorem Dobskim, w którym kryje się magia


Wyspa Gilma w XII wieku stanowiła grodzisko pruskie, któremu prawdopodobnie towarzyszył Święty Gaj — miejsce poświęcone bóstwom i siłom natury. Ostatni wódz Galindów bronił się tu przed oblężeniem Krzyżaków, którzy po wygranej bitwie, jako dowód władzy, wybudowali niewielki obronny zamek, który nie będąc miejscem strategicznym, po niedługim czasie został opuszczony i rozebrany. Na początku XIX wieku Tautenburgowie połączyli wyspę z brzegiem i założyli tam park w stylu angielskim, a na pozostałościach budowli postawili kapliczkę. W głębi wyspy znaleźć można pozostałości murowanych, kamiennych stopni prowadzących do ruin budowli. Niezwykłość, tajemniczość i ciekawa historia tego miejsca stanowi źródło wielu legend owianych elementami magii.


Rezerwat Głazowisko Fuledzki Róg


Znajdująca się nieopodal wsi Fuleda część rezerwatu Jezioro Dobskie, która do 1989 roku funkcjonowała jako samodzielny rezerwat przyrody nieożywionej. Miejsce to obejmuje obszar ok. 40 ha, na którym znaleźć można blisko 6000 głazów, a największy z nich ma ponad 9 m w obwodzie i 2 m wysokości. Głazy znajdują się zarówno pod powierzchnią wody, jak i na linii brzegowej jeziora. W okresie letnim są one mało widoczne i zarośnięte. Najwięcej z nich jest zauważalnych w szczytowych partiach wzniesień oraz na obrzeżach użytkowania pól rolniczych. Z roku na rok głazy zaczynają być coraz mniej widoczne ze względu na intensywnie zachodzące procesy denudacyjne. Częstym widokiem na tym obszarze są stada żurawi.

To może Cię zainteresować: Domy wakacyjne czy apartamenty letniskowe? Co kupić na wynajem?


Atrakcje turystyczne w Giżycku i okolicach


Oprócz wielu innych jezior, leżących nad nimi plaż oraz uroczych małych miejscowości i klimatycznych wsi, w okolicy Jeziora Dobskiego znaleźć można ogrom atrakcji, które cieszą licznie przybywających do tego regionu turystów. Większość z atrakcji znajduje się w Giżycku i okolicach miasta. Jednymi z najciekawszych są m.in.:



  • Rejsy statkami „białej floty” Żeglugi Mazurskiej

  • Twierdza Boyen w Giżycku

  • Zamek krzyżacki w Giżycku

  • Kanał Łuczański i most obrotowy w Giżycku

  • Rezerwat Żubrów w Wolisku

  • Muzeum Indian w Spytkowie

  • Bunkier Hitlera w Gierłoży.


Doskonałą atrakcją dla osób niezwiązanych z żeglarstwem są rejsy turystyczne statkami „białej floty” Żeglugi Mazurskiej z Portu w Giżycku. Armator ten oferuje wiele tras tematycznych oraz rejsy do konkretnych portów. Dzięki wycieczkom turyści mają możliwość zwiedzenia miejsc, takich jak np. wspominana wcześniej Wyspa Kormoranów na Jeziorze Dobskim, czy Wyspa Miłości na jeziorze Niegocin.


Twierdza Boyen w Giżycku to budynek postawiony w latach 1844-1856, który w okresie swojego militarnego funkcjonowania nigdy nie został zdobyty. Twierdza chroniła przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, a na jej terenie obecnie znajduje się wyposażenie militarne, takie jak armaty oraz stare parowozy. Do dziś jest dobrze zachowana i otwarta dla zwiedzających, a w jej wnętrzu kryje się również amfiteatr, w którym w okresie letnim odbywają się różnego rodzaju festiwale i koncerty.


Kraina Wielkich Jezior Mazurskich pełna jest ciekawych i dobrze zachowanych zabytków. Jednym z nich jest średniowieczny Zamek krzyżacki w Giżycku. Wzniesiony został przez zakon krzyżacki około 1341 roku, a obecnie, po odrestaurowaniu stanowi część hotelu St. Bruno. Samo położenie budynku zachwyca odwiedzających, ponieważ usytuowany jest nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno.


Kanał Łuczański o długości ponad 2 kilometrów rozdziela Giżycko na dwie części. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów, które umożliwiają przeprawienie się przez wodę, jest XIX-wieczny most obrotowy. Jest to konstrukcja powstała w celu ułatwienia dojazdu z miasta do twierdzy Boyen. Zachwyca on każdego miłośnika techniki — posiada mechanizm ręcznego otwierania, a most może zostać otwarty przez jedną osobę już w 5 minut.


Rezerwat Żubrów w Wolisku to miejsce, gdzie z bardzo bliskiej odległości można zobaczyć te niezwykłe i rzadko spotykane zwierzęta. W zagrodzie znajdują się budowle, z których można obserwować żubry pod opieką miejscowego pracownika. W Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 sztuk żubrów, a część z nich jest właśnie związana z ośrodkiem w Wolisku.


Muzeum Indian w Spytkowie to mazurska osada Indian zlokalizowana na trasie z Giżycka do Węgorzewa. Stanowi doskonałe miejsce szczególnie dla rodzin z dziećmi, które chcą odkrywać ciekawą historię Indian i zapoznać się z ich zwyczajami. Znaleźć tu można m.in. oryginalnej wielkości tipi, rękodzieła, stroje i broń Indian.


Na terenie Europy istniało wiele kwater głównych wodza Trzeciej Rzeszy, jedną z nich jest Wilczy Szaniec, czyli Bunkier Hitlera w Gierłoży. Jest to kwatera wojenna, z której wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące losów podbitych narodów. Zwiedzający mogą w tym miejscu sami lub w towarzystwie przewodnika zobaczyć pozostałości betonowych budowli, których duża część zachowana jest w bardzo dobrym stanie.

To może Cię zainteresować: Ostoja Słowińska - Twoje prywatne miejsce na ziemi.


Porty i przystanie żeglarskie w pobliżu Jeziora Dobskie


Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny o długości 111 km składający się z jezior oraz kanałów. Łączy on ze sobą Jezioro Dobskie, Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Szymon, Jagodne, Boczne, Niegocin, Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry. Na drodze szlaku żeglarze mają okazję odpocząć w wielu portach i przystaniach. Te na obszarze Jeziora Dobskiego lub zlokalizowane najbliżej niego to m.in.:



  • Przystań Rajcocha na Jeziorze Dobskim

  • Ekomarina w Giżycku

  • Przystań Żeglarska Plaża.


Przystań Rajcocha — położona na południowym brzegu Jeziora Dobskie i naturalnie osłonięta przed wiatrami wzgórzem i lasem od strony lądu oraz cyplem porośniętym lasem od strony akwenu. Przystań ma do zaoferowania 20 miejsc do cumowania, a noclegi możliwe są na tutejszym polu namiotowym, w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonacie. Na miejscu znajduje się również bar, a 500 metrów od niej można zwiedzać bunkry.


Ekomarina w Giżycku to największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym. Port usytuowany jest nad Jeziorem Niegocin, a na jego terenie znajduje się miejsce dla 138 jednostek pływających. Atrakcyjne położenie, 500 metrów od centrum miasta, przy głównej trasie spacerowej Giżycka sprawia, że jest on podziwiany również przez turystów niekorzystających z jego usług.


Doskonałym miejscem do cumowania dla osób ceniącym sobie spokój i kontakt z naturą jest Przystań Żeglarska Plaża położona na zachodnim brzegu jeziora Tajty. Dla dyspozycji żeglarzy jest tutaj pomost z bojami, miejsce na ognisko, prąd, woda oraz toaleta. Sklep oraz bar dostępne są w oddalonej o niecały kilometr miejscowości Wrony.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij