Jezioro Mamry i okolice — atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Jezioro Mamry i okolice — atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Mazury to fascynujący region Polski warty odkrywania o każdej porze roku oraz idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Lasy otaczające mazurskie jeziora nie bez powodu nazywane są zielonymi płucami naszego kraju — bliskość natury i czyste powietrze wpływają na poprawę zdrowia i pozwalają na odpowiednią regenerację organizmu. W pobliżu nie brakuje różnego rodzaju atrakcji — spędzasz wakacje aktywnie czy wolisz błogi odpoczynek w otoczeniu przyrody? W okolicach Jeziora Mamry zdecydowanie znajdziesz aktywność dla siebie.


Drugie największe jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich


Jezioro Mamry stanowi, zaraz po Śniardwach, drugie co do wielkości jezioro w Polsce. Jego powierzchnia wynosi około 10 tys. hektarów, a maksymalna głębokość sięga 43,8 metrów. Akwen składa się z 6 połączonych ze sobą mniejszych jezior: Kirsajty, Kisajno, Darglin, Święcajty, Dobskie oraz Mamry Właściwe, nazywane również Mamrami Północnymi. Dawniej stanowiły one oddzielne zbiorniki wodne, połączone strumieniami, ale zwiększenie poziomu wód sprawiło, że powstał jeden system, z którego wypływa rzeka Węgorapa.


Jest to jezioro polodowcowe posiadające wiele zatok. Dno jest silnie porośnięte roślinnością, a brzegi są łagodne i niskie. Szczególną uwagę przykuwa tu ogromna liczba wysp, których znaleźć można aż 33, jednak w dużej części stanowią one niedostępny dla turystów rezerwat ornitologiczny. Wokół jeziora zlokalizowana jest duża liczba ośrodków wypoczynkowych i wypożyczalni sprzętu wodnego.


Trasy żeglugowe na Szlaku Wielkich Jezior


Uwielbiasz ciszę i relaks związane z przemierzaniem spokojnych wód jeziora i delikatnym szumem fal? Jezioro Mamry to znakomity wybór na urlop lub aktywny weekend. Leży ono na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich stanowiącym najpiękniejszy i najbardziej urozmaicony krajobrazowo szlak żeglowny w Europie. Kończy się na kanale w Węgorzewie, a jego długość liczy aż 111 km. Przebycie całego szlaku zajmuje około 7-10 dni.


Jezioro Mamry przecina trasa żeglugowa prowadząca z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. To niezwykle malowniczy szlak, podczas którego można podziwiać bujną przyrodę tego regionu oraz odwiedzić znajdujące się tu urokliwe miejscowości. Jeżeli jednak nie jesteśmy doświadczonymi żeglarzami, możemy skorzystać z grupowych rejsów organizowanych przez Żeglugę Mazurską.


Porty na Jeziorze Mamry


Duża powierzchnia jeziora przyciąga żeglarzy z całej Polski, dlatego znajduję się tu kilka portów i przystani żeglarskich. Są to m.in.: • Port Węgorzewo

 • Stanica Wodna Kietlice

 • Port Trygort

 • Port Przystań

 • Przystań Żeglarska Skłodowo

 • Port Mix Czarter


Położona w zachodniej części jeziora i posiadająca 50 miejsc do cumowania Stanica Wodna Kietlice to port z pensjonatem z 25 pokojami z łazienkami oraz polem namiotowym w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Można w tym miejscu wypożyczyć kajaki oraz rowery.


Port Trygort zlokalizowany we wschodniej części jeziora Mamry, w zatoce Przystań to niewielki, urokliwy port, gdzie można podziwiać przepiękną mazurską przyrodę, przenocować lub aktywnie spędzić czas. Można w tym miejscu wynająć domki gościnne i korzystać z dwóch plaż kąpieliskowych, boiska do siatkówki i piłkarskiego, placu zabaw oraz naturalnej sauny.


Umiejscowiony w południowej części Jeziora Mamry, na półwyspie przy przesmyku prowadzącym do Jeziora Kirsajty, Port Skłodowo posiada specyficzną infrastrukturą w postaci wąskich pomostów sąsiadujących z nabrzeżem. Znajduje się tu niewielka plaża, pensjonat, miejsce na ognisko, pole namiotowe oraz restauracja.


Nowe miejsce na mapie mazurskich portów — Port Mix Czarter — ulokowany jest na północnym brzegu jeziora, około 700 metrów od wejścia na rzekę Węgorapa. Znajduje się tu kilkaset miejsc cumowniczych, nowe keje, muringi, sanitariaty, prysznice oraz zaplecze gastronomiczne.


Atrakcje jeziora Mamry


Wyspa Upałty to największa wyspa na Jeziorze Mamry, ale również w całej Krainie Wielkich Jezior. Należy do rezerwatu przyrody "Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno", a jej powierzchnia wynosi ponad 67 ha. Jeszcze 300 lat temu wyspa połączona była na stałe z lądem, a obecnie można ją odwiedzać tylko ze specjalnym pozwoleniem. Można doszukać się tu pozostałości betonowych umocnień z czasów II wojny światowej oraz fundamenty budynków. Dziś wyspa stanowi miejsce odpoczynku i wylęgu ptactwa wodnego oraz wielu gatunków ptaków śpiewających.


Mała Kępa, zwana również Wyspa Piramidalną, to teren płożony na południe od wysypy Upałty. Jej nazwa nawiązuje do piramidy postawionej tu pod koniec XVIII wieku przez Ernesta von Lehndorffa. Budowla ustawiona została na cześć hrabiego Hanckla von Donnersmarcka i liczyła 13 metrów wysokości. Została zniszczona przez fale na jeziorze.


Niezwykła atrakcja dla miłośników nurkowania — zatopiony holownik Arabella — położony na głębokości 33 m wrak o długości 14 metrów. Zanim stał się atrakcją dla nurków służył, jako holownik, a następnie został przerobiony na jacht żaglowy. Kiedy niemożliwa już była jego eksploatacja, został przekazany nurkom z Giżycka, którzy postanowili zatopić go na dnie Jeziora Mamry w celu urozmaicenia podwodnego krajobrazu. Obecnie turyści mogą zwiedzać mostek i część rufową zatopionego wraku. Na pobliskim Jeziorze Przystań można również korzystać z podwodnego toru przeszkód.


Atrakcje turystyczne wokół Jeziora Mamry • Bunkry w Mamerkach

 • Kanał Mazurski

 • Węgorzewo

 • pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym

 • Giżycko

 • Jezioro Siedmiu Wysp


Mamerki to osada leśna, w której znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks bunkrów z okresu II wojny światowej. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone, a turyści chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na jego historyczny charakter. Stanowiło ono samowystarczalne "miasto" chronione przez zmechanizowany batalion wartowniczy i kwaterę główną Niemieckich Sił Lądowych. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, które bez walki zostały opuszczone przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 roku.


Kanał Mazurski to nieukończony kanał wodny, który w zamyśle miał połączyć jeziora mazurskie z Bałtykiem poprzez rzeki Łynę i Pregołę, a jego historia sięga 1991 roku. Niemcy rozpoczęły jego tworzenie, które jednak nie dobiegło końca, a w miejscu budowy pozostały żelbetonowe budowle hydrotechniczne i zarośnięty bujną przyrodą przekop. Jego długość wynosi 50,4 km — na terenie Polski 20,2 km, reszta znajduje się na terenie Federacji Rosyjskiej.


Węgorzewo to niewielkie miasteczko o dużym znaczeniu historycznym, pełne wartościowych zabytków, a wśród nich znajduje się m.in. późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki z 1398 r. oraz ratusz z XIX wieku. Na terenie miasta dostępnych jest wiele plaż, molo oraz malowniczych ścieżek turystycznych.


Pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym stanowi perłę wśród zabytków architektonicznych Warmii i Mazur. To pozostałości dawnego majątku rodu Lehndorffów, gdzie częstym gościem był Ignacy Krasicki. Budynek znajduje się na wysokości 16 metrów nad poziomem Jeziora Sztynorckiego. Należy on do prywatnych właścicieli, którzy nie doprowadzi go do odpowiedniego stanu, jednak warto zahaczyć o to miejsce podczas zwiedzania okolicy.


Giżycko i okolice miasta stanowią miejsce sprzyjające tłumnie przyjeżdżającym tu w sezonie letnim turystom. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, a najciekawsze z nich opisaliśmy w artykule "Jezioro Dobskie — niezwykłe miejsca i atrakcje turystyczne w pobliżu Giżycka".


Jezioro Siedmiu Wysp to przyrodniczy skarbiec gminy Węgorzewo, rezerwat faunistyczny obejmujący jezioro Oświn i teren wokół akwenu. Niezliczone torfowiska, rozlewiska, bagna, lasy i łąki składają się na wyjątkowe ustronie pełne rzadkich gatunków ptaków.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426