Osada nad Jeziorem Tyrkło — zamieszkaj przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
| 3 minuty czytania

Osada nad Jeziorem Tyrkło — zamieszkaj przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Natalia

Natalia

Marzysz o własnej przestrzeni pod budowę domu z niezwykłym widokiem na sielskie, mazurskie krajobrazy? Ekscytuje Cię perspektywa cumowania własnej łodzi lub jachtu przy pomoście znajdującym się zaledwie kilka metrów od własnego tarasu? Chcesz budzić się codziennie i wypijać poranną kawę w akompaniamencie delikatnych szumów fal w miejscu, gdzie czas płynie wolniej? Poznaj Osadę nad Jeziorem Tyrkło i przekonaj się, czy ta inwestycja jest właśnie dla Ciebie!


Osada nad Jeziorem Tyrkło. Działki z linią brzegową lub dostępem do jeziora


Kompleks widokowych działek budowlanych zlokalizowanych nad Jeziorem Tyrkło w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Śniardwy to wyjątkowa inwestycja położona w niezwykłym regionie Mazur. Działki znajdują się w miejscowości Okartowo przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.


To przede wszystkim niepowtarzalne miejsce dla entuzjastów żeglarstwa, sportów wodnych i bliskiego kontaktu z naturą. Osada składa się z 12 działek z linią brzegową jeziora, 72 działek z dostępem do linii brzegowej oraz działki o powierzchni 2,4 ha przeznaczonej pod usługi turystyczne, w tym budowę hotelu. Każdy z gruntów ma możliwość budowy domu całorocznego, dostęp do linii brzegowej oraz przystani dla jachtów. Teren kompleksu jest ogrodzony oraz chroniony. Pełna infrastruktura wliczona jest w cenę działki.


Wyjątkowa lokalizacja, nieopodal turystycznych Mikołajek, Giżycka, Ełku i Pisza zapewnia ogrom atrakcji oraz bliskość infrastruktury miejskiej. Grunty są również doskonale skomunikowane z Warszawą (3h), Białymstokiem (2h) oraz Trójmiastem (3,5h), więc zamieszkując tutaj, nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych, wielkomiejskich rozrywek.


Jezioro Tyrkło — charakterystyka


To typowo rynnowe jezioro, które mimo bliskości największego akwenu słodkowodnego w Polsce — Jeziora Śniardwy — nie jest tak licznie odwiedzane przez turystów, dzięki czemu jest tu cicho i spokojnie. Jezioro Tyrkło jest wąskie i długie, a jego powierzchnia wynosi 236 ha, długość 5,2 km a maksymalna szerokość dochodzi do 0,6 km. Średnia głębokość akwenu wynosi 9,7 m, a głębokość maksymalna sięga 29,2 m. Na końcu rozszerza się i stanowi przedłużenie wschodniej zatoki Jeziora Śniardwy.


Akwen jest bezpośrednio połączony w południowej części z największym mazurskim jeziorem Śniardwami, do którego można dotrzeć głębokim, żeglownym kanałem poprzez Zatokę Okartowską. Na wschodzie poprzez rzekę Orzysza Jezioro Tyrkło łączy się Kanałem Orzyskim z jeziorem Orzysz. Na północ od ujścia Orzyszy zlokalizowany jest podwodny półwysep sięgający prawie do połowy jeziora, a przez jego całą szerokość jeziora przebiega garb o głębokości 7-8 m. Linia brzegowa Tyrkła jest dość rozwinięta, a jego brzegi zalesione i porośnięte trzcinami. W części północnej znajdują się bardzo wysokie i strome brzegi jeziora. To właśnie tam odnajdziemy malownicze punkty widokowe, malownicze cyple i polany.


Roślinność wodna jeziora jest dość uboga — dominują w nim przede wszystkim gatunki takie jak trzcina i pałka wąskolistna. Za to spotkać tu można wiele gatunków ptaków. Są to m.in. orzeł bielik, mewa, kaczka, perkoz, myszołów, rybołów i łabędź. To również doskonałe miejsce dla entuzjastów wędkowania. Dzięki przepływom wód pomiędzy połączonymi akwenami rybostan obfituje w różne gatunki ryb. Wędkarze znajdą tu ryby takie jak: szczupak, miętus, leszcz sieja, sum, okoń, sandacz i węgorz.


Żeglowanie po Jeziorze Tyrkło. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich


Jezioro Tyrkło nie jest objęte strefą ciszy, dzięki czemu nie obowiązuje na nim zakaz korzystania z łodzi motorowych oraz innych sprzętów napędzanych silnikami spalinowymi. Można się do niego dostać z kierunku Śniardw, przepływając pod starym mostem kolejowym. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z pobliskimi Śniardwami ma dostęp do popularnego wśród żeglarzy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To przede wszystkim szlak żeglugowy, który dawniej wspierał wymianę handlową i służył transportowi drewna. Różnorodny i bogaty pod względem przyrodniczym teren dzisiaj służy głównie celom wypoczynkowym. Połączone ze sobą jeziora i kanały tworzą szeroki wachlarz możliwości turystycznych czy biznesowych.


Okartowo i okolica. Co warto zwiedzić? Turystyka i wypoczynek na Mazurach


Okartowo to wieś położona na Pojezierzu Mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. W czasie wczesnego średniowiecza przy Jeziorze Tyrkło przebiegała granica pomiędzy Galindią (krainą leżącą w południowej części Prus, zamieszkiwaną przez plemię Galindów w okresie od V w. p.n.e. do XIII w. n.e.) a Jaćwieżą (ziemiami zajmowanymi przez bałtyjskie plemię Jaćwingów). Historia pozostawiła po sobie ślady pruskich grodzisk i strażnic z tego okresu. Najlepiej zachowana strażnica Galindów znajduje się w zachodniej części jeziora, w odległości 2,5 km na północ od wsi Okartowo.


Okoliczne miasta skrywają wiele wartych zwiedzenia zabytków oraz niezwykłych miejsc. Mikołajki to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów ośrodków turystycznych oferujący cały wachlarz atrakcji niezależnie od pory roku. Nazywane są mazurską Wenecją, dzięki położeniu pomiędzy jeziorami Tałty oraz Mikołajskim. Stanowią bazę dla entuzjastów żeglarstwa. Giżycko to miasto położone nad jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak, często nazywane stolicą polskiego żeglarstwa i jedno z najpopularniejszych miejsc na Mazurach. Tereny otaczające miasto stanowią wymarzone miejsce do uprawiania aktywnej turystyki i sportów wodnych.


Szukasz działki na Mazurach?


Spodobała Ci się perspektywa zamieszkania w Osadzie nad Jeziorem Tyrkło? Marzy Ci się działka nad jeziorem, w górach lub nad morzem? Buylando to zbiór najatrakcyjniejszych działek w całej Polsce. Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

| 2 minuty czytania

O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?

Żyjemy w niepewnych czasach. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, jak teraz. T...

Hania

Hania

| 3 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?

Polskie prawo wyróżnia wiele rodzajów działek. Przed podjęciem decyzji o kup...

Hania

Hania

| 2 minuty czytania

Optymalne wymiary działki budowlanej. Jaką powierzchnię i kształt działki wybrać pod budowę domu?

Nadszedł właśnie ten ekscytujący moment, kiedy decydujesz się przekuć marzenia o posiadani...

Natalia

Natalia

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426