Pomorze – najlepsze atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
| 2 minuty czytania

Pomorze – najlepsze atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Natalia

Natalia

Województwo pomorskie wyróżnia się niezwykłymi walorami. Piękna przyroda, szerokie plaże, brzegi Bałtyku i urokliwe nadmorskie miejscowości. Morze Bałtyckie przyciąga wielu turystów niezależnie od pory roku czy pogody, jednak tylko niewielka część z nich decyduje się na zwiedzanie atrakcji zlokalizowanych poza wybrzeżem. A jest ich wiele! Malownicze kaszubskie miasteczka, zamek w Malborku, zabytkowe bunkry, Bory Tucholskie, niezwykłe parki krajobrazowe. Zobacz na własne oczy, jakie są najciekawsze miejsca do odwiedzenia na Pomorzu.


Wyruszasz w podróż na Pomorze i szukasz nieoczywistych i najpiękniejszych atrakcji? A może jesteś mieszkańcem województwa pomorskiego i zastanawiasz się jakie miejsce warto odwiedzić w okolicy? Niezależnie ile czasu posiadasz, czy jest to kilka tygodni, czy też weekend, w tym artykule znajdziesz inspiracje, które warto dodać do listy „must see”. Sprawdź najlepsze atrakcje turystyczne województwa pomorskiego.


Pomorze – charakterystyka regionu. Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca w województwie pomorskim


Region Pomorza to jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Polsce. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża bałtyckiego i słynie przede wszystkim z popularnych kąpielisk, takich jak Łeba, Hel, Ustka, Krynica Morska, Ustka oraz Trójmiasto. To najbardziej na północ wysunięte województwo naszego kraju posiadające 316 km linii brzegowej. Dzięki piaszczystym plażom, urokliwym miasteczkom i niezwykłej naturze stało się jednym z najbardziej lubianych miejsc wypoczynku dla Polaków.


Co zobaczyć w Trójmieście? Najlepsze atrakcje w Gdańsku, Gdyni i Sopocie


Trójmiasto posiada masę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Gdańsk to stolica województwa, która jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Niezwykły klimat i niezliczona ilość zabytków stanowią o atrakcyjności tego miejsca. Główne Miasto jest najbardziej reprezentatywne i to właśnie tam warto wybrać się na dłuższy spacer. Innymi atrakcjami, które warto zobaczyć w Gdańsku, są m.in.: zoo, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, Wielka Zbrojownia, Złota Kamienica, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Muzeum Morskie i Muzeum Bursztynu.


Gdynia jeszcze niespełna sto lat temu była wsią rybacką, jednak od tamtej pory przeszła ogromne zmiany. Największymi wizytówkami miasta jest Skwer Kościuszki oraz Ulica Świętojańska. To doskonałe miejsca na odpoczynek, pełne restauracji i kafejek. Będąc tutaj, warto odwiedzić atrakcje takie jak: Klif Orłowski i Kępę Redłowską, drewniane molo w dzielnicy Orłowo, Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium Gdyńskie oraz Centrum Nauki Experyment z interaktywnymi wystawami do twórczego eksperymentowania. Znajdują się tu również Statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”.


Sopot to miasto tętniące życiem i kojarzone z nocnym życiem. Główną atrakcją tego miejsca jest najdłuższe w Polsce molo liczące 512 metrów. Głównym punktem miasta jest tzw. Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino, główny deptak z zabytkowymi kamienicami, wieloma restauracjami oraz stoiskami z pamiątkami. Inne popularne atrakcje to m.in. Krzywy Domek, Opera leśna, Muzeum Figur Woskowych, Skansen Archeologiczny Grodzisko, latarnia morska oraz przystań rybacka.


Hel – fokarium, latarnia, Muzeum Rybołówstwa i Muzeum Obrony Wybrzeża


Jednym z najbardziej unikatowych miast nadmorskich jest Hel. To miasto na Pomorzu zapewniające doskonałe atrakcje dla rodzin z dziećmi. Piękna plaża, latarnia morska, port jachtowy, zabytki militarne i charakterystyczny cypel Mierzei Helskiej. Co roku przybywają tu tysiące turystów, a malowniczość tego miejsca, duża ilość atrakcji oraz rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że warto zaplanować tu dłuższy pobyt.


Jedną z najlepszych pomorskich atrakcji, szczególnie dla najmłodszych podróżników jest helskie Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Znajdziesz tu baseny hodowlane pełne fok. Celem ośrodka jest odtworzenie populacji foki szarej w południowych wodach Bałtyku. Kolejne niezwykłe atrakcje na helu to m.in.: latarnia morska, Dom Morświna, Muzeum Rybołówstwa oraz Muzeum Obrony Wybrzeża.


Malbork – odwiedź największy zamek gotycki na świecie


Miasto położone nad Nogatem, znane na całym świecie z potężnego średniowiecznego zamku krzyżackiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. W latach 1309-1457 miasto stanowiło stolicę Państwa Krzyżackiego. Muzeum Zamkowe zakonu krzyżackiego oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. Są to m.in. wystawy z bursztynem, dawną bronią, wyroby z porcelany, wyroby rzemiosła artystycznego oraz wiele innych eksponatów. Od kilku lat jest to miejsce, gdzie organizowane są inscenizacje „Oblężenia Malborka” oraz turnieje rycerskie. Zwiedzanie tego miejsca stanowi niewątpliwą gratkę dla każdego entuzjasty historii.


Zamek to obowiązkowy punkt, jednak niejedyna atrakcja, którą warto zwiedzić, będąc w Malborku. Znajduje się tu również widokowa wieża ciśnień, na którą dostaniesz się krętymi schodami, a nagrodą za tę odrobinę wysiłku jest niezwykły widok na panoramę miasta. Wybierz się na rejs łódką po Nogacie i odkryj urok Malborka – jednej z największych atrakcji na Pomorzu.

To może Cię zainteresować: Działki nad jeziorem - Mazury na wyciągnięcie ręki.


Kaszuby (Szymbark, Kartuzy, Wieżyca, Wdzydze) – niezwykłe tradycje i folklor, które warto znać


Kaszuby to zajmujący część Pomorza Gdańskiego region kulturowy Polski odróżniający się od reszty kraju tradycjami, kulturą oraz charakterystycznym językiem kaszubskim. To wyjątkowe miejsce na mapie Pomorza, które opisujemy dokładniej w osobnym artykule Kaszuby – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.


Malownicze tereny Kaszub to niezwykłe przyrodnicze skarby, jeziora, urocze tereny wiejskie oraz cała masa atrakcji. Odwiedź Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, skansen Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz popularny dom do góry nogami. Spróbuj swoich sił na warsztatach ceramiki kaszubskiej. Oprócz tego warto wybrać się do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz odkryć tajemnicze kamienne kręgi w Odrach.


Słowiński Park Narodowy – największe ruchome wydmy w Europie


Słowiński Park Narodowy to jedno z najciekawszych pomorskich miejsc, które na pewno mieć na uwadze odwiedzając te rejony. Stanowi jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Został utworzony w celu zachowania unikalnego systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, borów i lasów w jego niezmienionej formie. Na terenie parku znajduje się m.in. Jezioro Łebsko, Jezioro Gardno, lasy i torfowiska. Kluczowa jest tu przede wszystkim ochrona wydmowego pasa mierzei z największymi ruchomymi wydmami w Europie, swoim wyglądem przypominającymi pustynię piaskową. Miejsce to zaliczane jest do największych atrakcji w tej części Polski.

To może Cię zainteresować: Działka rekreacyjna - co można na niej wybudować?


Bory Tucholskie – przyroda na wyciągnięcie ręki


Jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju, który zajmuje powierzchnię niemal 3 tys. km2. Znajduje się tu wiele form ochrony przyrody, między innymi parki krajobrazowe i rezerwat przyrody. Turyści, odwiedzając to miejsce, mają możliwość podziwiania ogromnego bogactwa tutejszych ekosystemów z poziomu ścieżek dydaktycznych, pomostów i kładek. Z łatwością dostaniesz się również do najbardziej charakterystycznych punktów parku, takich jak Dąb Bartuś i Jezioro Kacze Oko.


Chojnice to pomorskie miasto szczycące się bliskością Borów Tucholskich i doskonała baza noclegowa w tej okolicy. Znajduje się tu m.in. Eksperymentarium, stary rynek z pięknym ratuszem, Brama Człuchowska, Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Bazylika Mniejsza.

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426