Budowa domu na działce rolnej. Jak odrolnić grunt?
| 2 minuty czytania

Budowa domu na działce rolnej. Jak odrolnić grunt?

Hania

Hania

Nie tylko rolnik może zdecydować się na zakup działki rolnej. Grunty te są znacznie tańsze niż działki budowlane. Nie jest to proces łatwy, ale przy określonych warunkach może się opłacić. Nic dziwnego więc, że wiele osób zastanawia się nad inwestycją w tego typu nieruchomość. Można potraktować ją jako teren do prowadzenia działalności rolniczej lub po prostu pewną lokatę kapitału. Jeśli jednak nabędzie ją osoba niebędąca rolnikiem, której zależy, by móc realizować na niej cele nierolnicze i nieleśne oraz postawić dom, powinna najpierw odrolnić działkę. Jedynie adepci rolnictwa mogą uzupełniać skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi bez konieczności ubiegania się o dodatkowe pozwolenie. Jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób przystosować ziemię rolną i leśną na cele nierolnicze tak, by móc wybudować na niej dom, garść odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.


Grunty rolne i ich przeznaczenie


Zgodnie z treścią ustawy o ochronie gruntów rolnych z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, gruntami rolnymi są użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia naturalnego, takie jak pastwiska, łąki, sady, ziemie orne a także grunty pod budynkami i urządzeniami zabudowy zagrodowej. Oznacza to, że warunki zabudowy oraz sposób zagospodarowania terenu rolnego wiążą się ściśle z oficjalnym przeznaczeniem działki. Nie każdy ma prawo budować na parceli rolnej. Tę możliwość mają osoby posiadające status rolnika, o ile zobowiążą się do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Budowa domu przez rolnika postrzegana jest jako ziemia zabudowana w sposób pozwalający na prowadzenie gospodarstwa. W takim ujęciu, obszar zwartej zabudowy rolnej ma odpowiadać na różnorakie potrzeby rolnictwa i mieszkańców wsi. Te zapisy dotyczą budowy na działce rolnej przez rolnika. Co jednak, gdy nie prowadzimy swojego gospodarstwa? Co można wybudować na działce rolnej bez zgłoszenia? Aktualnie na takiej działce – zgodnie z prawem – można wybudować jedynie domek letniskowy. Jego celem powinno być zamieszkanie sezonowe, okazjonalne bądź letnie. Co istotne, taki domek musi zostać przewidziany przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).


Decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?


Aby wybudować dom na działce rolnej niezbędna będzie zmiana przeznaczenia oraz wyłączenie z produkcji rolnej zakupionego gruntu. Inwestor, który planuje przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną, musi spełnić łącznie następujące warunki. Należy złożyć wniosek o dokonanie zmiany przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wniosek ten składa się w gminie, która ma nieograniczony czas na jego rozpatrzenie.


Z pewnością łatwiejsze będzie uzyskanie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej działki rolnej o powierzchni do 500 m2, niż pola o powierzchni kilkuset hektarów. Nieruchomość nie powinna być też oddalona od drogi publicznej na więcej niż 50 m. Niestety uzyskanie zmiany decyzji o warunkach zabudowy na działce rolnej nie zawsze jest możliwe. Jeżeli w dokumentach grunty nie zostały objęte możliwością odrolnienia, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Trudność wiąże się wtedy np. z deficytem wystarczającej infrastruktury lub brakiem możliwości zmiany planu w dokumentacji danego terenu. To, że wyłączenie działki z produkcji rolnej jest niezbędne do budowy domu jednorodzinnego już wiemy. Decydując się nabyć działkę rolną pamiętajmy jednak, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może skorzystać z prawa pierwokupu.


O tym warto pamiętać przy wyłączeniu działki spod produkcji rolnej


Jeżeli nie prowadzisz działalności rolniczej i chcesz zbudować dom na działce rolnej, będziesz musiał się nieco nagimnastykować. Określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy. Przedstawienie ich w urzędzie gminy. Masa formalności. Wszystko to wymaga wiedzy oraz cierpliwości. Gdy prostu chcesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie gładko, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.


W Buylando pomagamy w zweryfikowaniu, czy interesująca Cię parcela została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako ziemia rolna. Czasami może się bowiem zdarzyć, że ogłoszeniodawcy nietrafnie określają je w swoich ofertach, co może skutkować wprowadzeniem klienta w błąd. Dzięki temu, że publikujemy jedynie zweryfikowane, rzetelne ogłoszenia, ten problem nie będzie zaprzątał ci głowy. W końcu postawienie budynku marzeń wymaga wiele wysiłku oraz spokojnego namysłu. Warto oddać część obowiązków ekspertom i cieszyć się spokojnym stawianiem własnego domu.

| 2 minuty czytania

O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?

Żyjemy w niepewnych czasach. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, jak teraz. T...

Hania

Hania

| 3 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?

Polskie prawo wyróżnia wiele rodzajów działek. Przed podjęciem decyzji o kup...

Hania

Hania

| 2 minuty czytania

Optymalne wymiary działki budowlanej. Jaką powierzchnię i kształt działki wybrać pod budowę domu?

Nadszedł właśnie ten ekscytujący moment, kiedy decydujesz się przekuć marzenia o posiadani...

Natalia

Natalia

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426