Dodaj ogłoszenie
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?
| 2 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Monika

Monika

Zakup działki pod własną nieruchomość to pierwszy krok do spełnienia marzeń o własnej inwestycji. Planujesz na kupionym gruncie postawić dom jednorodzinny? Masz w planach wybudowanie ośrodka wypoczynkowego, pensjonatu czy miejsca rekreacyjnego? Zanim zaczniesz kopać fundamenty, sprawdź, jak uzyskać pozwolenie na budowę, jakich dokumentów do rozpoczęcia prac potrzebujesz i do jakich organów musisz się zgłosić.


Od czego zacząć? Pozwolenie na budowę krok po kroku


Legalne rozpoczęcie jakichkolwiek prac na placu budowy wiąże się z otrzymaniem pozwolenie na budowę. Jego brak będzie wiązał się z konsekwencjami prawnymi, a tego przecież każdy świeżo upieczony właściciel działki chciałby uniknąć. Od czego w takim razie rozpocząć pozyskiwanie odpowiednich uprawnień? Pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego danej działki. Taki dokument możesz otrzymać w urzędzie gminy, która może przekazać dokument w terminie od 14 dni, do maksymalnie miesiąca. Może jednak się okazać, że ziemia, której jesteś posiadaczem, nie podlega pod projekt zagospodarowania. W takim wypadku konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To ważny krok, ponieważ od niego uzależnić możesz projekt budowlany, który będzie zgodny z założeniami.


Kolejnym krokiem potrzebnym do rozpoczęcia budowy będzie wizyta geodety. Na tym etapie będziesz potrzebować od specjalisty mapy do celów projektowych i wpisów do dziennika budowy. Pracę nad stworzoną mapą na późniejszym etapie przejmuje architekt, nanoszący obrys i układy inwestycji. Mapa potrzebna jest również do zakupu projektu budowlanego. Ten z kolei trzeba dopasować do indywidualnych warunków danej ziemi. Na tym etapie architekt zajmuje się tworzeniem projektu zagospodarowania działki, po czym tworzy dokumentację związaną z uzbrojeniem działki, dostawą prądu, gazu, wody i odbioru ścieków.

To może Cię zainteresować: Działki w Borach Tucholskich - nieruchomości w otoczeniu natury.


Posiadasz już pełną dokumentację związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę? Sprawdź, co dalej


Jeśli posiadasz już skompletowaną wyżej wymienioną dokumentację, możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Specjalny formularz urzędowy znajdziesz w Internecie. Kluczowy jest tutaj czas działania. Niektóre dokumenty ważne są jedynie przez określony czas, jaki reguluje prawo budowlane. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydawana jest przez starostę na drodze administracyjnej. Czas oczekiwania na decyzję to maksymalnie 65 dni. Może się okazać, że w wymaganych dokumentach pojawiły się jakieś błędy. W takim wypadku otrzymasz od urzędu informację o konieczności naniesienia poprawek.

To może Cię zainteresować: Jak w szybki sposób sprzedać działkę budowlaną? Najlepsze sposoby na przyspieszenie sprzedaży nieruchomości.


Alternatywny sposób uzyskania zgody na prace budowlane


Jak się okazuje, istnieje krótsza droga, która pozwoli Ci rozpocząć prace na zakupionej ziemi. Zamiast ubiegać się o pozwolenie na budowę, możesz również skorzystać z możliwości zgłoszenia budowy domu. Na czym polega różnica w składaniu dokumentów związanych z pracą nad obiektami budowlanymi? Przede wszystkim, zgłaszając budowę, nie musisz czekać 65 lub więcej dni na otrzymanie decyzji do wniosku o pozwolenie na budowę. Od momentu zgłoszenia musisz odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie wniesie żadnych ograniczeń i sprzeciwu, utrzymuje się, że budowa uzyskała tzw. milczącą zgodę. Jest w tym jednak pewien haczyk. Z takiego rozwiązania możesz skorzystać tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania obiektu nie wychodzi poza obszar działki.


Przystępując do projektowania obiektów, warto przemyśleć pozyskanie zgody na budowę z jeszcze jednego powodu. Dokonywanie zmian w projektach budowlanych w przypadku, gdy zdecydowano się jedynie na zgłoszenie budowy do urzędu, wiąże się i tak każdorazowo z uzyskaniem pozwoleń. W takim przypadku inwestycja musi i tak zostać wstrzymana do momentu otrzymania pozwolenia na zmiany w powstałej nieruchomości.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij