Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Monika

Monika 5 dni temu | 2 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Zakup działki pod własną nieruchomość to pierwszy krok do spełnienia marzeń o własnej inwestycji. Planujesz na kupionym gruncie postawić dom jednorodzinny? Masz w planach wybudowanie ośrodka wypoczynkowego, pensjonatu czy miejsca rekreacyjnego? Zanim zaczniesz kopać fundamenty, sprawdź, jak uzyskać pozwolenie na budowę, jakich dokumentów do rozpoczęcia prac potrzebujesz i do jakich organów musisz się zgłosić.


Od czego zacząć? Pozwolenie na budowę krok po kroku


Legalne rozpoczęcie jakichkolwiek prac na placu budowy wiąże się z otrzymaniem pozwolenie na budowę. Jego brak będzie wiązał się z konsekwencjami prawnymi, a tego przecież każdy świeżo upieczony właściciel działki chciałby uniknąć. Od czego w takim razie rozpocząć pozyskiwanie odpowiednich uprawnień? Pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego danej działki. Taki dokument możesz otrzymać w urzędzie gminy, która może przekazać dokument w terminie od 14 dni, do maksymalnie miesiąca. Może jednak się okazać, że ziemia, której jesteś posiadaczem, nie podlega pod projekt zagospodarowania. W takim wypadku konieczne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To ważny krok, ponieważ od niego uzależnić możesz projekt budowlany, który będzie zgodny z założeniami.


Kolejnym krokiem potrzebnym do rozpoczęcia budowy będzie wizyta geodety. Na tym etapie będziesz potrzebować od specjalisty mapy do celów projektowych i wpisów do dziennika budowy. Pracę nad stworzoną mapą na późniejszym etapie przejmuje architekt, nanoszący obrys i układy inwestycji. Mapa potrzebna jest również do zakupu projektu budowlanego. Ten z kolei trzeba dopasować do indywidualnych warunków danej ziemi. Na tym etapie architekt zajmuje się tworzeniem projektu zagospodarowania działki, po czym tworzy dokumentację związaną z uzbrojeniem działki, dostawą prądu, gazu, wody i odbioru ścieków.


Posiadasz już pełną dokumentację związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę? Sprawdź, co dalej


Jeśli posiadasz już skompletowaną wyżej wymienioną dokumentację, możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Specjalny formularz urzędowy znajdziesz w Internecie. Kluczowy jest tutaj czas działania. Niektóre dokumenty ważne są jedynie przez określony czas, jaki reguluje prawo budowlane. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydawana jest przez starostę na drodze administracyjnej. Czas oczekiwania na decyzję to maksymalnie 65 dni. Może się okazać, że w wymaganych dokumentach pojawiły się jakieś błędy. W takim wypadku otrzymasz od urzędu informację o konieczności naniesienia poprawek.


Alternatywny sposób uzyskania zgody na prace budowlane


Jak się okazuje, istnieje krótsza droga, która pozwoli Ci rozpocząć prace na zakupionej ziemi. Zamiast ubiegać się o pozwolenie na budowę, możesz również skorzystać z możliwości zgłoszenia budowy domu. Na czym polega różnica w składaniu dokumentów związanych z pracą nad obiektami budowlanymi? Przede wszystkim, zgłaszając budowę, nie musisz czekać 65 lub więcej dni na otrzymanie decyzji do wniosku o pozwolenie na budowę. Od momentu zgłoszenia musisz odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie wniesie żadnych ograniczeń i sprzeciwu, utrzymuje się, że budowa uzyskała tzw. milczącą zgodę. Jest w tym jednak pewien haczyk. Z takiego rozwiązania możesz skorzystać tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania obiektu nie wychodzi poza obszar działki.


Przystępując do projektowania obiektów, warto przemyśleć pozyskanie zgody na budowę z jeszcze jednego powodu. Dokonywanie zmian w projektach budowlanych w przypadku, gdy zdecydowano się jedynie na zgłoszenie budowy do urzędu, wiąże się i tak każdorazowo z uzyskaniem pozwoleń. W takim przypadku inwestycja musi i tak zostać wstrzymana do momentu otrzymania pozwolenia na zmiany w powstałej nieruchomości.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426