Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?
| 3 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?

Hania

Hania

Polskie prawo wyróżnia wiele rodzajów działek. Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości warto zaznajomić się z profesjonalną terminologią oraz warunkami zabudowy poszczególnych typów gruntu. Nie na każdej parceli można wybudować dom albo uruchomić zakłady przemysłowe. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej ziemi, dobrze zastanów się, jakie działka ma spełniać cele oraz z jakimi formalnościami wiąże się wydanie pozwolenia na budowę zaplanowanej przez ciebie infrastruktury. To samo dotyczy podjęcia decyzji, czy zainwestować w działkę siedliskową.


Działka siedliskowa a budowlana i rolna


Najważniejszą kwestią jest poprawne zrozumienie, czym różnią się poszczególne rodzaje działek, które planujemy kupić. Działka siedliskowa to działka przeznaczona do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W najprostszym ujęciu siedlisko jest po prostu wydzielonym gruntem na wsi działką przeznaczoną pod zabudowę zagrodową. Definicja działki siedliskowej nie jest prawnie usankcjonowana, jednak zwyczajowo przyjęło się, że muszą się na niej znajdować budynki gospodarcze jak np. obora oraz sprzęty związane z gospodarstwem rolnym. Jest to więc niejako podtyp lub część działki rolnej, z tym tylko zastrzeżeniem, że muszą na niej znajdować się obiekty dotyczące m.in. produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ponadto na takiej działce dobrze jest prowadzić działalność rolniczą.


Chcesz kupić siedlisko i zastanawiasz się czym różni się od działki budowlanej? Działka budowlana to nieruchomość gruntowa, która posiada dostęp do drogi publicznej a także posiada wielkość liczoną w m2, cechy geometryczne oraz wyposażenie w urządzenia umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków, które znajdują się na tej działce. Nawet jeśli jest jeszcze niezabudowana – bez żadnych przeszkód można postawić na niej dom.


Czy warto kupić działkę siedliskową gdy chcesz wybudować budynek mieszkalny?


Zgodnie z prawem wybudować dom na działce siedliskowej może jedynie osoba posiadająca nieruchomość rolną oraz będąca rolnikiem. Określają to zapisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Jeśli na działce tego typu chcemy mieć dom mieszkalny, konieczne jest, by był on częścią gospodarstwa rolnego. Co jednak w sytuacji, gdy nie masz wykształcenia rolniczego ani nie planujesz rozwinąć produkcji rolnej i zwierzęcej? Siedlisko może kupić każdy. Ale czy w takiej sytuacji warto zdecydować się na kupno działki siedliskowej z myślą o budowie domu jednorodzinnego?


Prawo budowlane określa warunki, które należy spełnić, by postawić dom na ziemi pierwotnie przeznaczonej na siedlisko. Najpierw musimy rozpocząć proces odrolnienia działki. Jest to postępowanie prowadzące do przekształcenia działki tak, by można było postawić na niej zupełnie innego typu zabudowę. Wszystko musi się zadziać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dopiero wtedy można ubiegać się o pozwolenie na budowę domu.


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i inne kwestie, o których inwestor powinien pamiętać


Zanim zdecydujesz się na zakup działki siedliskowej musisz przygotować się na szereg formalności, których osoba będąca rolnikiem wypełniać nie musi. Na przykład złożenie prawomocnego wniosku o odrolnienie w urzędzie gminy czy uzyskanie decyzji o nowych warunkach zabudowy niezwiązanych z produkcją rolną. To tylko część obowiązków, które spoczywają na barkach właściciela działki położonej na terenie wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego. Dobrze, by w tym skomplikowanym procesie nie zostać samemu. Konsultanci Buylando swoją wiedzą oraz doświadczeniem będą cię wspierać podczas całego przedsięwzięcia. W razie zmiany planów pomogą również sprzedać nieruchomość. W końcu własna parcela powinna być spełnieniem marzeń, a nie utrapieniem. Z nami jest to możliwe! 

| 2 minuty czytania

O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?

Żyjemy w niepewnych czasach. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, jak teraz. T...

Hania

Hania

| 3 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?

Polskie prawo wyróżnia wiele rodzajów działek. Przed podjęciem decyzji o kup...

Hania

Hania

| 2 minuty czytania

Optymalne wymiary działki budowlanej. Jaką powierzchnię i kształt działki wybrać pod budowę domu?

Nadszedł właśnie ten ekscytujący moment, kiedy decydujesz się przekuć marzenia o posiadani...

Natalia

Natalia

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426