Odlesienie działki – jak przygotować grunt leśny pod budowę domu?
| 3 minuty czytania

Odlesienie działki – jak przygotować grunt leśny pod budowę domu?

Aleksandra

Aleksandra

Chcesz przekształcić działkę z lasem na cele budowlane? Zmiana przeznaczenia gruntu wymaga wielu procedur i cierpliwości. Jednym z kroków w żmudnym procesie uzyskiwania pozwoleń jest właśnie wycinka drzew. Zobacz, jak wyłączyć z produkcji leśnej grunt, kiedy nie obowiązują Cię opłaty za dokonanie przedwczesnego wyrębu drzewostanu i jakie dokumenty są potrzebne do odlesienia działki.


Kiedy nie potrzebujesz oficjalnej decyzji o odlesieniu gruntu?


Wyłączenie gruntu z produkcji leśnej możliwe jest tylko na obszarach, dla których został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli masz to już za sobą albo dostałeś decyzję o warunkach zabudowy, czas na kolejne zadanie - pozbycie się drzew.


Nie musisz starać się o pozwolenie na wycinkę, jeśli Twoją ziemię porastają:  • topole, wierzby, klony jesionolistne i srebrzyste o obwodzie pnia 80 cm;

  • kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne o obwodzie pnia do 65 cm;

  • pozostałe drzewa o obwodzie pnia 50 cm,


Od wydania decyzji do działania. Dokumenty niezbędne do odlesienia działki


Jeśli jednak masz do czynienia z potężnymi drzewami, to na ich usunięcie musi zgodzić się marszałek województwa. Wniosek składasz, w zależności od położenia działki, u wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, a potem wędruje on wyżej. Co musi się znaleźć w takim wniosku?  • wykaz powierzchni gruntów,

  • wykaz klas bonitacyjnych gruntów rolnych,

  • wykaz typów siedliskowych gruntów leśnych,

  • ekonomiczne uzasadnienie projektowanego przeznaczenia,

  • opinia dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

  • opinia izby rolniczej.


Jakie są koszty odlesienia na cele budownictwa mieszkaniowego? Opłaty: roczna i jednorazowa za faktyczne wyłączenie gruntu z produkcji leśnej


Od momentu, w którym uzyskałeś zezwolenie na wyłączenie gruntów, musisz opłacić odszkodowanie, i wnosić opłatę roczną. Odszkodowanie dotyczy terenu o powierzchni większej niż 500 metrów kwadratowych. Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesne wycięcie drzew ustala rzeczoznawca. Zależy ono od wielkości odlesianej powierzchni, typu siedliskowego lasu i aktualnej ceny za metr sześcienny drewna. A jeśli działka jest na terenie objętym ochroną, to opłata automatycznie jest podwyższona o 50% w stosunku do kosztu "normalnej" działki. Na podstawie tego kosztu przez kolejnych 10 lat wnosisz coroczną opłatę, stanowiącą iloczyn 10% powyższej stawki i aktualnej ceny sprzedaży 1 m³ drewna (na podstawie GUS na dany rok).

To może Cię zainteresować: Jak sprzedawać działkę budowlaną? 5 kroków do sprzedaży.


Wyłączenie działki spod produkcji leśnej - kiedy unikniesz należności i opłat?


500 metrów kwadratowych dla domu jednorodzinnego i 200 metrów kwadratowych na każdy lokal mieszkalny w domu wielorodzinnym - taki obszar zwolniony jest z kosztów. Jednak w obu przypadkach na tej powierzchni musi znaleźć się cała zabudowa - dom, ogród, przyłącza, droga i ogrodzenie. Reszta rozumiana jest jako las i traktowana z wszystkimi ograniczeniami, jakie obowiązują grunt leśny. W dodatku jeśli zagospodarowanie terenu przekroczy np. o 30 metrów kwadratowych dozwolone 500, to zapłacisz za całą powierzchnię, a nie tylko tę nadwyżkową.

To może Cię zainteresować: Działka bez dostępu do drogi publicznej - co zrobić? Uzyskanie dojazdu do nieruchomości.


Odrolnienie działki - trick dla mniej kłopotliwego przekształcenia gruntów leśnych na cele budowlane


To droga na skróty, która na pierwszy rzut oka wydaje się dłuższa. Niekiedy łatwiej jest przekształcić działkę leśną w rolną. Trzeba tylko mocno uzasadnić taką potrzebę, tak aby urząd nie miał wątpliwości, że faktycznie jest to konieczne działanie. Potem, żeby dostać pozwolenie na budowę, wystarczy odrolnić działkę, a tu procedury są często bardziej przyjazne (choć nie tańsze) niż w przypadku odlesienia.

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426