Dodaj ogłoszenie
O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?
| 2 minuty czytania

O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?

Hania

Hania

Żyjemy w niepewnych czasach. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, jak teraz. Ta niestabilność ma znaczący wpływ nie tylko na nasz ogólny niepokój, ale i na kwestie finansowe. Lokowanie kapitału w nieruchomościach to sprawdzony sposób zabezpieczania oszczędności. W dobie wzmożonej inflacji rośnie popyt na grunty inwestycyjne. Warto wiedzieć, jakimi prawami rządzą się tego typu operacje oraz jaką lokalizację gruntu wybrać, by zakup działki przyniósł wymierne korzyści.


W procesie poszukiwania atrakcyjnej działki o powierzchni pozwalającej na realizację zamierzonych celów, należy znać prawne oznaczenia różnych typów działek oraz ich definicje. Jakimi cechami powinien odznaczać się grunt przeznaczony pod inwestycje? Do jakich dokumentów należy zajrzeć przed podpisaniem umowy z deweloperem? W odpowiedzi na m.in. te pytania postanowiliśmy stworzyć ten mini poradnik. Ma on za zadanie pomóc lepiej zorientować się w cechach interesującej nas działki. A co za tym idzie – z większą świadomością podjąć decyzję o jej zakupie.


Czy na działce inwestycyjnej mogę wybudować dom?


Istnieje szereg dokumentów administracyjnych, które określają poszczególne rodzaje parcel. Na naszą decyzję o wyborze działki pod budowę, powinno mieć wpływ nie tylko to, ile dana działka kosztuje. Równie ważna jest świadomość, jak taki grunt mamy zamiar zabudować. Kolejną kwestią jest to, czy jego cechy spełniają wymogi planowanej przez nas działalności. Istnieje kilka rodzajów działek pod budowę. Podstawowe rodzaje działek gruntowych to działki rolne, siedliskowe, inwestycyjne, rekreacyjne, leśne oraz działki budowlane. Ich typ określa to, co można na nich wybudować. Warto dobrze pod tym kątem przemyśleć plan inwestycyjny jeszcze przed dokonaniem zakupu.


Działka usługowa a działka przemysłowa


Specyficznym typem gruntu jest działka inwestycyjna. Stanowi ona parcelę przeznaczoną na cele inwestycyjne oraz przemysłowe. Tereny inwestycyjne są tańsze od tych dedykowanych pod zabudowę mieszkaniową, jednak uzyskanie pozwolenia na zamieszkanie jest w jej przypadku zwykle niemożliwe. W tej kategorii wyróżnia się jeszcze dwa podtypy. Jest to działka usługowa i działka przemysłowa. Działka przemysłowa służy do budowy składów i magazynów. Zwykle jest to działka o pow. dostosowanej do przechowywania dużej ilości asortymentu. Grunty tego typu zazwyczaj znajdują się na przedmieściach, nierzadko bezpośrednio przy drodze szybkiego ruchu. Teren zabudowy usługowej nazywamy działką usługową. Teren oznaczony w ten sposób wykorzystuje się do prowadzenia różnorodnych serwisów oraz usług. Nie można na niej postawić domu jednorodzinnego. Uznaje się ją za uzupełnienie terenów mieszkalnych.

To może Cię zainteresować: Indeks nastrojów pośredników: działki wciąż w cenie.


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i inne dokumenty decydujące o warunkach zabudowy


Aby kupić działkę inwestycyjną bądź ją sprzedać, trzeba znać jej rodzaj wpisany do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz Ewidencji gruntów i budynków. Każdy taki teren powinien być odnotowany w aktach. W razie potrzeby zmiany przeznaczenia gruntu pod planowaną zabudowę nieruchomości, należy udać się do urzędu. Nie obędzie się bez oficjalnego pisma oraz formalnej zmiany decyzji o warunkach zabudowy. Zanim sprzedasz działkę lub ją nabędziesz, sprawdź czy działka znajduje się w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To kolejny, obok MPZP istotny dokument stwierdzający, gdzie zlokalizowana jest dana nieruchomość.

To może Cię zainteresować: Działka bez uzbrojenia - czy warto inwestować w taką przestrzeń?


Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie działki?


Biuro nieruchomości powinno umożliwić dostęp do niezbędnych informacji handlowych. Zwróć też uwagę, czy w pobliżu działki znajduje się utwardzony dojazd i dostęp do drogi krajowej. Warto sprawdzić też faktyczną powierzchnię działki. Grunt inwestycyjny o łącznej powierzchni np. 1000 m² może się okazać w praktyce mało funkcjonalny, jeśli kształt działki nie pozwoli na swobodne przechowywanie towaru. Najlepiej, aby w oferowanym ogłoszeniu podany był plan oraz wymiary działki w kształcie, który odpowiada rzeczywistości. To, czy do naszej nieruchomości doprowadzona jest kanalizacja, znacznie wpłynie na koszty, które poniesiemy w przyszłości.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij